غنی از 'دستاوردهای چشمگیر' عطا محمد نور در بلخ سپاسگزاری کرد

غنی حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غی امروز وارد شمال افغانستان شد

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در مراسم آغاز سال جدید آموزشی در بلخ از عطا محمد نور، والی این ولایت تقدیر کرد و برای آنچه "پیشرفت‌های واضح و دستاوردهای چشمگیر" در این ولایت خواند، از آقای نور سپاس‌گزاری کرد.

این دومین سفر رئیس جمهوری افغانستان به بلخ پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ است که در جریان آن انتخابات آقایان غنی و نور به شدت در برابر یکدیگر قرار داشتند.

آقای غنی در این سفر با نواختن زنگ مکتب/مدرسه در یکی از مکاتب شهر مزارشریف، سال تحصیلی ۱۳۹۶ را در آن ولایت رسماً آغاز کرد.

از دیگر برنامه‌های او افتتاح تالار "نور" و مسجد روضه منسوب به حضرت علی است.

دیدار و شرکت در مهمانی آقای نور، والی بلخ و دیدار با رهبری قول اردوی (سپاه) ۲۰۹ شاهین نیز از دیگر برنامه‌های آقای غنی اعلام شده ‌است.

محمد اشرف غنی در دیدار از ولایت بلخ به تمجید از عطا محمد نور پرداخت و گفت هر زمانی‌که آقای نور درخواستی از او داشته "برای بلخ بوده نه برای خودش، برای امنیت سراسری افغانستان بوده نه امنیت خودش".

او با اشاره به اینکه طرح‌های اصلاحی آقای نور افغانستان شمول بوده، گفت که مردم بلخ به دلیل کارهای والی این ولایت بوده که به او اعتماد کرده‌اند.

آقای غنی دستاوردهای اجتماعی و اقتصادی آقای نور را "بزرگ" خواند و افزود که "شما باید کارهای بزرگتری را اجرا کنید که انشالله اجرا هم می‌کنید."

رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی‌اش گفت که قندوز، بلخ و هرات از طریق راه آهن به همدیگر متصل خواهد شد و بعدا افغانستان از طریق این خط آهن ایران و چین را به هم وصل خواهد کرد.

بیشتر بخوانید

چانه‌زنی‌های جدید سیاسی در افغانستان, ارگ عبدالله را دور می‌زند

نخستین سفراشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، به مرکز ولایت بلخ

عطا محمد نور: درباره استعفایم از ولایت بلخ بزودی تصمیم می‌گیرم

آقای نور هم در صحبت‌هایش گفت که جنگ افغانستان جنگ منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای است که قربانی آن مردم افغانستان است. به گفته او این جنگ، جنگ گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) یا افراد گروه طالبان نیست.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری افغانستان، گفته است که والی بلخ بزودی استعفای خود را به رئیس جمهوری افغانستان ارائه خواهد داد.

آقای غنی بعد از پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۴، عطا محمد نور را که بعد از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۴ والی بلخ بود، سرپرست تعیین کرد و تنها یک ماه پیش بود که آقای نور دوباره والی بلخ شد.

حق نشر عکس TQ
Image caption از آغاز کار دولت وحدت ملی تا چند ماه پیش، روابط میان رئیس جمهوری افغانستان و آقای نور همچنان تیره بود اما در ماه‌های اخیر روابط دو طرف رو به بهبود گذاشته است.

در انتخابات ریاست جمهوری آقای غنی و عطا محمد نور که از اصلی‌ترین حامیان عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی بود، بارها برهم تاخته بودند و خنده‌های آقای غنی و تهدیدهای آقای نور به قیام در رسانه‌های افغانستان خبر ساز شد.

آقای غنی، عطا محمد نوررا به تشکیل حکومت موازی در بلخ متهم می‌کرد و روشن گفته بود که به "حکومت‌های موازی" پایان خواهد داد؛ آقای نور نیز اشرف غنی را متهم به تقلب در انتخابات ۲۰۱۴ می‌کرد و هشدار می‌داد که هرگز دولت به رهبری او را قبول نخواهد کرد.

روابط تیره میان آنها تا چند ماه پیش همچنان ادامه داشت اما در ماه‌های اخیر آقای نور مذاکراتی را به نمایندگی از حزب جمعیت اسلامی با اشرف غنی آغاز کرد و از زمان تاکنون روابط دو طرف رو به بهبود گذاشته است.

پس از آغاز این مذاکرات آقای نور به عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی دولت وحدت ملی و متحد پیشینش پشت کرد، او را به ناتوانی متهم کرد و به او تاخت.

آقای نور در یک سخنرانی به مناسبت بزرگداشت سومین سال درگذشت مارشال محمد قسیم، معاون اول سابق رئیس جمهوری افغانستان، که روز ٢٣ حوت/اسفند سال گذشته ایراد کرد، به عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی، حمله کم سابقه کرد و او را فردی "بی‌جرئت، ناتوان و مذبذب" خواند که "خود را عقل کل می‌داند".

آقای عبدالله به اظهارات انتقادی اخیر عطا محمد نور، والی بلخ واکنش نشان نداد و تنها در یک مورد گفت که سخنان او را نادیده می‌گیرد.

چند روز قبل آقای نور اعلام کرد که به زودی درباره استعفایش از ولایت بلخ تصمیم خواهد گرفت و آنرا منوط به اجرای موافقت نامه‌ای دانست که قرار است آقای غنی با جمعیت اسلامی امضا کند و به گفته او پیش نویس آن تدوین شده ‌است.

اطرافیان آقای عبدالله در واکنش به مذاکرات مستقیم آقای نور با آقای غنی و انتقاداتش، گفته بودند که والی بلخ برای منافع شخصی خود با آقای غنی مذاکره می‌کند و انگیزه انتقادهایش از عبدالله عبدالله هم "منافع شخصی"است.

مطالب مرتبط