پنتاگون کشته‌شدن عضو ارشد القاعده در افغانستان را تایید کرد

پنتاگون حق نشر عکس Getty Images

وزارت دفاع آمریکا تایید کرده است که یک عضو ارشد القاعده هفته گذشته در اثر حمله یک هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) این کشور، در افغانستان کشته شده است.

به گفته مقامات پنتاگون قاری یاسین، از فرماندهان ارشد القاعده بوده که مسئول کشتن دو آمریکایی بوده است.

مقامات آمریکایی می‌گویند که این عضو القاعده یکشنبه گذشته (۱۹ مارس) و هنگامی که وی با سه عضو دیگر القاعده در خودرویی در ولایت پکتیکا در افغانستان در حال حرکت بود، مورد حمله قرار گرفت.

حق نشر عکس AP

به گفته این مقامات، این دو آمریکایی در بین افراد کشته شده در بمبگذاری هتل "ماریوت" در اسلام آباد در سال ۲۰۰۸ بوده‌اند.

بر اثر این حمله در مرکز اسلام آباد، دستکم ۴۰ نفر کشته شدند. شدت انفجار به حدی بود که حفره‌ای به عمق شش متر در جلوی این هتل ایجاد کرد.

حق نشر عکس AFP

آنها افزوده‌اند که قاری یاسین همچنین مسئول حمله به تیم کریکت سریلانکا در سال ۲۰۰۹ میلادی در پاکستان بوده است.

روز سه‌شنبه، ۳ مارس (۱۳ اسفند)، گروهی افراد مسلح نقابدار اتوبوس حامل بازیکنان تیم کریکت سریلانکا را که برای انجام مسابقاتی به شهر لاهور پاکستان سفر کرده و ستون اتومبیل های همراه آن را هدف حمله قرار دادند که در نتیجه، دست کم پنج تن از اعضای تیم سریلانکا و شماری ماموران امنیتی پاکستانی زخمی و پنج مامور پلیس نیز کشته شدند.

مقامات پاکستانی در آن زمان گفتند که در این حمله، بین ده تا دوازده مرد نقابدار شرکت داشتند که پس از بیست دقیقه تبادل آتش با ماموران پلیس، با برجای گذاشتن مقادیری اسلحه سبک، نارنجک و نارنجک انداز، از محل درگیری گریختند.

موضوعات مرتبط