اتحادیه اروپا: حذف فرهنگ معافیت راه اصلی مبارزه با فساد در افغانستان است

فرانز مایکل میلیبن: فساد به مثابه یک تهدید وجودی برای افغانستان و برنامه خودکفایی این کشور است حق نشر عکس EUAfghanistan
Image caption فرانز مایکل میلیبن: فساد به مثابه یک تهدید وجودی برای افغانستان و برنامه خودکفایی این کشور است

دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان گفته است که پایان دادن به فرهنگ معافیت راه اصلی مبارزه با فساد اداری و مالی در این کشور است.

فرانز مایکل میلبن، سفیر اتحادیه اروپا در آغاز پیکار یک هفته‌ای مبارزه با فساد در نهادهای عدلی و قضایی افغانستان گفته است که این بخش از نظر افغان‌ها آلوده‌ترین بخش خدمات ملکی به فساد اداری و مالی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

در خبرنامه دفتر اتحادیه اروپا که امروز (یکشنبه، ۶ حمل/فروردین) منتشر شده، آمده است "از دید افغان‌ها، قوه قضائیه فاسدترین بخش اداره عامه افغانستان است. بنابراین، اتحادیه اروپا امر مبارزه با فساد در این بخش را دوباره در دستور کار کمپین سالانه خود قرار داده است".

افغانستان در تازه‌ترین گزارش سالیانه سازمان شفافیت بین‌المللی از نظر فساد در بخش دولتی، در میان ۱۷۶ کشور در جایگاه ۱۶۹ قرار گرفته است.

دولت افغانستان از مدتی به این سو برنامه‌هایی برای کاهش فساد از جمله برکناری و تغییر و تبدیل قضات و برگزاری جلسات علنی دادگاه را به دست گرفته است.

اما از سوی دیگر، "دیدبان شفافیت افغانستان"، یک نهاد غیردولتی که در عرصه ترویج و تقویت شفافیت و حسابدهی فعالیت دارد، اراده حکومت وحدت ملی را برای مبارزه با فساد "بسیار ضعیف" و اقدامات در این بخش را "سیاسی و نمایشی" خوانده است.

پیشتر آقای میلبن گفته بود که اگر دولت افغانستان با فساد مبارزه جدی‌تری نکند، دولتی ضعیف باقی خواهد ماند که به طور کامل به کمک‌های خارجی متکی است.