افغانستان - ویتنام، نخستین گام شاگردان فیستر در راه جام ملت‌های آسیا

نخستین دیدار افغانستان در رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا در مقابل ویتنام
Image caption نخستین مسابقه افغانستان در رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا در مقابل ویتنام

تیم ملی فوتبال افغانستان روز سه شنبه (۸ حمل/فروردین) نخستین دیدارش را در رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا در مقابل ویتنام برگزار خواهد کرد.

این مسابقه در ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار میشود که میزبانی آن را افغانستان بر عهده دارد. افغانستان به دلیل مشکلات امنیتی در کابل بازی‌های خانه‌گی اش را در خاک تاجیکستان برگزار خواهد کرد. این مسابقات قبلا در ایران برگزار میشد.

ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه بزرگترین ورزشگاه فوتبال در تاجیکستان است که دارای چمن مصنوعی است و ظرفیت بیش از ۱۸ هزار نفر را دارد.

با توجه به این که افغان‌های زیادی در تاجیکستان و در شهر دوشنبه زندگی میکنند، انتظار میرود تیم ملی در مسابقه مقابل ویتنام از حمایت هواداران افغان نیز بهره‌مند باشد. فدراسیون فوتبال افغانستان به همکاری فدراسیون تاجیکستان تدابیر خاصی را برای دیدار روز سه شنبه اتخاذ کرده‌اند.

Image caption اوتو فیستر آلمانی با گرفتن قرار دادی یک ساله رسما هدایت تیم ملی فوتبال افغانستان را بر عهده گرفت

تیم ملی فوتبال افغانستان در حالی پای به این دیدار میگذارد که از هفته گذشته در یک اردوی تدارکاتی در قطر حضور داشته و در این کشور نیز در دیداری تدارکاتی با نتیجه ۲ بر ۱ از سد سنگاپور گذشته است.

ملی پوشان افغانستان پس از پایان اردوی قطر صبح شنبه وارد شهر دوشنبه تاجیکستان شدند و تا کنون ۲ جلسه تمرینی را نیز در این شهر برگزار کرده‌اند.

بنابر اعلام کادر پزشکی تیم ملی افغانستان، فیصل شایسته و حسن امین دو بازیکن اصلی این تیم دارای مصدومیت جزئی هستند که به دلیل تشدید مصدومیت در این دو تمرین حضور نداشتند و به استراحت پرداختند.

بیشتر بخوانید:

به نظر میرسد افغانستان از لحاظ کیفی در شرایط خوبی قرار دارد. با وجود این که در اردوی قطر چند بازیکن اصلی این تیم خیلی دیر به ترکیب تیم اضافه شدند، اما با توجه به آماده گی بازیکنان و تجربه بالای فیستر در بازی های ملی، این تیم خیلی زود آماده حضور در مسابقات شده است.

افغانستان با بهره‌گیری از چند بازیکن جدید که تازه پیراهن تیم ملی را بر تن کرده اند نیز دارای قوت بیشتری نسبت به گذشته است.

شاخص‌ترین بازیکن تیم ملی فرشاد نور است که در سابقه بازی در لیگ برتر هلند را دارد و در مقابل سنگاپور نیز ۹۰ دقیقه برای افغانستان بازی کرد. یکی دیگر از این بازیکنان میلاد سالم است که در این مسابقات میتواند کمک زیادی به افغانستان بکند.البته میلاد سالم به دلیل حضور در بازی های باشگاهی اش، روز گذشته در تاجیکستان به اردوی تیم پیوسته است.

بازی مقابل ویتنام

کسب پیروزی مقابل ویتنام برای یاران افغانستان از اهمیت فراوانی برخوردار است. افغانستان با کسب پیروزی در این مسابقه میتواند از شانس بالایی برای رسیدن به جام ملت ها برخوردار شود. زمان بندی و نحوه دیدارهای افغانستان در این گروه طوری است که شاگردان فیستر برای صعود به جام ملت های آسیا باید تمام تلاش شان را برای شکست ویتنام به خرج دهند. افغانستان پس از بازی ویتنام به مصاف کامبوجی می‌رود که سال گذشته نیز در دو بازی رفت و برگشت این تیم را شکست داده است.

Image caption شاخص‌ترین بازیکن تیم ملی فرشاد نور است که سابقه بازی در لیگ برتر هلند را دارد و در مقابل سنگاپور نیز ۹۰ دقیقه برای افغانستان بازی کرد

پس از این دو بازی افغانستان در دو دیدار رفت و برگشت و متوالی به مصاف قوی ترین تیم گروه، اردن میرود که احتمال صعود مستقیمش از این گروه بسیار بالاست. با این حال توقف افغانستان در بازی های اول و دوم با توجه به دو بازی سخت مقابل اردن، شانس این تیم را با توجه به این که در دو بازی باقی مانده مهمان ویتنام و میزبان کامبوج است، کم خواهد کرد.

شرایط افغانستان

روی کاغذ شانس افغانستان برای دوم شدن در این گروه زیاد است. کادر فنی افغانستان نیز به این باور است که این تیم پس از اردن پتانسیل صعود به جام ملت‌های آسیا را دارد.

به هرحال برای فیستر و فدراسیون فوتبال افغانستان پیروزی در نخستین دیدار مقابل کامبوج از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

افغانستان در حال حاضر در تازه‌ترین رده بندی که در اوایل ماه مارچ ۲۰۱۷ اعلام شد با کسب ۱۷۰ امتیاز با افت ۵ پله ای به جایگاه ۱۵۶ دنیا سقوط کرده است. انتظار میرود در صورت پیروزی برابر ویتنام، این تیم در رده بندی ماه بعدی صعود چند پله ای در جدول فیفا داشته باشد.

شرایط ویتنام

تیم فوتبال ویتنام اما از تیم های درجه دوم شرق آسیا محسوب میشود که فوتبال این کشور نسبت به سال‌های دور حالا در شرایط بهتری قرار دارد. بیشتر بازیکنان این تیم در در لیگ های داخلی این کشور مشغول هستند. ویتنامی‌ها از تاکتیک و سرعت بسیار بالایی برخوردار هستند که میتوانند کار را برای بازیکنان قدرتی افغانستان سخت کنند.

این تیم در حال حاضر با ۲۲۲ امتیاز در جایگاه ۱۳۶ دنیا قرار دارد و در رنکینگ فیفا نیز با اختلاف ۲۰ پله ای از افغانستان بالاتر ایستاده است.

ویتنام چند روز پیش در دیداری تدارکاتی با حساب ۲ بر ۱ مقابل تیم فوتبال اندونزی شکست خورد است.

ویتنام پس از بازی با افغانستان در جدالی سخت به مصاف اردن خواهد رفت. با این حساب ویتنام نیز برای شکست افغانستان در این مسابقه انگیزه فراوانی دارد.

Image caption فیصل بازیکن تیم ملی فوتبال افغانستان است که در باشگاه پیکان تهران فعالیت دارد

این تیم در دور نخست مقدماتی در گروه F با تیم های عراق، تایلند، اندونزی وتایوان هم گروه بود که موفق شد با کسب ۴ امتیاز به عنوان تیم سوم راهی این دور از مسابقات شود.

با این حال دیدار با ویتنام نخستین ایستگاه و گام تیم ملی فوتبال افغانستان برای رسیدن به جام ملت های آسیا است. در ترکیب تیم ملی افغانستان فیصل شایسته به صورت جزئی مصدوم است و در طی دو روز گذشته نیز به صورت انفرادی تمرین کرده است. سایر بازیکنان برای حضور در این بازی مشکلی ندارند.

دیدار تیم های فوتبال افغانستان و ویتنام روز سه شنبه مطابق با ۲۸ مارچ ۲۰۱۷ از ساعت ۱۸:۳۰ به وقت کابل در ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه برگزار خواهد شد.

موضوعات مرتبط