میلیاردر سعودی از علاقمندی شرکت‌های معتبر برای سرمایه گذاری در افغانستان خبر داد

طلال حق نشر عکس Arg
Image caption ولید بن طلال شام گذشته به کابل سفر کرد

ولید بن طلال، سرمایه دار سرشناس و یکی از شاهزادگان با نفوذ عربستان سعودی، شام روز گذشته (دوشنبه ۷ حمل/فروردین) به کابل سفر کرد.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده که او در دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مورد ظرفیت‌های افغانستان برای جلب سرمایه گذاری و تجارت خارجی و همچنین اجرای پروژه‌های زیربنایی گفت‌وگو کرد.

امیر طلال که از جمله ثروتمندترین افراد جهان است، در این نشست از علاقمندی شرکت‌های معتبر برای سرمایه گذاری در افغانستان خبر داده و گفته است این موضوع را دنبال خواهد کرد.

آقای غنی نیز در این دیدار تاکید کرده که کشورهای اسلامی باید برای از بین بردن فقر در کشورهای اسلامی با یکدیگر همکار باشند.

او گفته است که کشورهای اسلامی نباید پناهگاه تروریستان شوند.

+ افغانستان؛ آوردگاه دیگری برای ایران و عربستان؟

+ برگزاری نشست 'گروه بین‌المللی تماس' در عربستان با موضوع صلح افغانستان

+ عربستان با 'تمام امکانات' خود از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کند

رئیس جمهوری افغانستان گفته که در افغانستان دموکراسی در حال نهادینه شدن است و پس از ختم دوره کاری او، انتخابات دیگری در این کشور برگزار خواهد شد.

در خبرنامه ارگ آمده که آقای طلال از دموکراسی در افغانستان ستایش کرده است.

آقای غنی در این دیدار برای قدردانی از تلاش‌های آقای طلال در تقویت روابط تجارتی و گسترش همکاری میان افغانستان و عربستان، نشان عالی دولتی غازی امیر امان الله خان را به او داده است.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی نشان عالی دولتی امیر امان الله خان را به آقای طلال داد

ولید بن طلال یکی از اعضای خاندان حاکم عربستان سعودی است. با آن که او هیچ سمت سیاسی در کشورش ندارد، رئیس هیئت مدیره کینگدام هولدینگ کمپانی (کی‌اچ‌سی) است. کمپانی مزبور از سهامداران بانک سیتی‌گروپ آمریکا و شهربازی یورو دیزنی است و سهامش در بازار بورس عربستان عرضه می‌شود.

کی‌اچ‌سی گفته است که با سرمایه‌گذاری در صنعت هتلداری، بازار املاک و رسانه‌های خبری یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران خارجی در آمریکا به حساب می‌آید. این کمپانی از سهامداران دیزنی، فاکس قرن ۲۱، نیوز کورپ، جنرال موتورز و توییتر است.

مطالب مرتبط