تنها بازار ویژه زنان در هرات؛ نه مشتری دارد، نه حامی

بازار زنانه
Image caption هفده مغازه در مرکز خرید زنان هرات تاکنون مسدود شده است

تقریبا نیمی از فروشگاه‌های یگانه بازار ویژه زنان در هرات به علت ورشکست شدن مسدود شده است.

برخی از فروشندگان تولیدات صنایع دستی در این مرکز خرید می‌گویند جنس ارزان خارجی جای تولیدات داخلی را گرفته و دیگر توان پرداخت کرایه دوکان (مغازه) را ندارند.

بسته شدن این مغازه‌ها نه تنها به سرمایه گذاران زنان صدمه زده بلکه بسیاری از کارمندان را بیکار ساخته است.

این مرکز با ۳۵ مغازه هفت سال پیش با شور و شعف ساخته شد. مغازه‌هایی که فروشندگان آن زنان هستند و تنها به روی زنان باز می‌شوند.

Image caption مرکز خرید زنان در هرات هفت سال پیش برای فروش صنایع دستی زنان تاسیس شد

در یک سال گذشته اما نزدیک به نیمی از مغازه‌های آن در طبقه پایین مرکز خرید مسدود شده است. نفس گل جامی که مدیریت این بازار را برعهده دارد، می‌گوید: "هیچ همکاری نشد و صدای ما را کسی نشنید. به همین علت هفده دوکان اینجا در طبقه پایین بسته شد. اگر دولت کرایه آن را پایین بیاورد، مردم با اندک درآمدی که دارند توان پرداخت کرایه را خواهند داشت."

این مرکز خرید را هفت سال پیش تیم بازسازی ولایتی پی‌آر‌تی کشور ایتالیا ساخت. درآمد آن به حساب وزارت امور زنان واریز می‌شود.

سابق اینجا تنها قالی‌های افغانی، لباس‌ها، اشیای زینتی ساخته‌شده با دست و دیگر تولیدات داخلی دیده می‌شد اما حالا جنس معمولی خارجی هم اینجا فروخته می‌شود. برای این مرکز حالا جلب مشتری مهم است.

Image caption مغازه داران حالا مجبورند افزون بر صنایع دستی، تولیدات خراجی را نیز بفروشند

خانم جامی می‌گوید: "این مرکز برای فروش تولیدات صنایع دستی زنان ساخته شد اما تولیدات ما از سوی دولت معرفی نشد و بازاریابی نشد، مشتری کم شد. حالا مارکیت از جنس خارجی پر شده. این ناگوار است و نمی‌توانم شکست را بپذیرم."

چند سال پیش نجیبه سادات یکی از مغازه داران این مرکز، کارگاه قالی بافی برای یکصد و پنجاه زن بیوه ساخته بود. او اکنون خانه نشین شده است. او نه تنها دیگر امکان فروش تولیدات زنان قالی باف را ندارد بلکه خود هم بیکار است.

خانم سادات می‌گوید: "۱۵۰ زن قالی می‌بافتند و من در مغازه‌ام در مارکیت خدیجه الکبری می‌فروختم اما چون مردم قالی افغانی نمی‌خریدند، همه دست از کار کشیدند. دولت باید کمک کند که دوباره این زنان به کار گماشته شوند."

Image caption مغازه داران می‌گویند حالا توان پرداخت کرایه مغازه را هم ندارند

اداره محلی هرات می‌گوید از مشکلاتی که بر سر راه زنان تجارت پیشه قرار گرفته اطلاع دارد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید از مقام‌های مرکز کمک خواسته شده تا از یکسو اجاره این مغازه‌ها را پایین بیاورد و از جانب دیگر زمینه را برای صادر کردن محصولات صنایع دستی زنان به خارج مساعد کند.

فعالیت تجارتی در افغانستان معمولا به صورت سنتی صورت می‌گیرد و سرمایه گذاران افغان کمتر مطابق شیوه‌های جدید تجارت، قبل از تولید در مورد بازار مطالعه می‌کنند. این مشکلات بیشتر دامنگیر زنان تجارت پیشه افغان است. انتظار می‌رود که سرمایه دارن افغان از افت و خیزهای یک دهه گذشته چیزهای زیادی آموخته باشند.

Image caption مغازه داران می‌گویند صنایع دستی زنان حالا بازار خوبی ندارد

موضوعات مرتبط