شش کارمند سفارت آمریکا در کابل به اتهام استفاده از 'مواد ممنوعه' برکنار شدند

سفارت آمریکا در کابل
Image caption سفارت آمریکا در کابل

سفارت آمریکا در کابل تایید کرد که قرارداد شش کارمند این سفارت به دلیل استفاده و یا در اختیار داشتن "مواد ممنوعه" در محل کار لغو شده و این افراد دیگر سمتی در این سفارتخانه ندارند.

دفتر مطبوعاتی سفارت آمریکا در کابل ضمن تایید برکناری این افراد به بی‌بی‌سی گفت هر نوعی تخلفی توسط کارمندان وزارت خارجه و یا کسانی که از طریق شرکت‌های قراردادی در سفارت مشغول کار هستند را جدی گرفته و پس از بررسی، اقدام لازم را در مورد آن به عمل می‌اورد.

سفارت آمریکا در کابل تأکید کرده که تأمین امنیت شهروندان و کارمندان دیپلماتیک آمریکایی از اولیت‌های اصلی کار آنهاست.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این افراد به قاچاق و استفاده از مواد مخدر در داخل محوطه سفارت آمریکا متهم هستند. بر اساس گزارش‌ها، این ۶ نفر عمدتا شهروندان آمریکا هستند، اما جزو تیم دیپلماتیک نبوده و فقط پیمانکاران می‌باشند.

سفارت آمریکا در کابل در باره هویت این افراد به دلیل ملاحظات حریم خصوصی و جریان تحقیق جزئیاتی ارائه نکرده است.

مقام‌های دولتی افغانستان هنوز نسبت به این رویداد واکنشی نشان ندادند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس AFP
Image caption کشت خشخاش از سال ۲۰۰۱ تاکنون هر سال افزایش داشته است

افغانستان از کشورهای اصلی تولیدکننده مواد مخدر در جهان است و منابع رسمی می‌گویند که نزدیک ۳ میلیون نفر در این کشور از انواع مواد مخدر استفاده می‌کنند. اعتیاد به چالشی جدی برای افغانستان تبدیل شده است.

آمریکا و بریتانیا از کمک دهندگان اصلی به افغانستان برای ریشه‌کن کردن کشت و تولید مواد مخدر هستند. اما میزان تولید مواد مخدر در افغانستان در ۱۵ سال اخیر هرگز کاهش نیافته است.