افغانستان: امسال ۷۰۰ هزار مهاجر افغان از پاکستان باز می‌گردند

برگشت مهاجران افغان از پاکستان حق نشر عکس REUTERS
Image caption دیده‌بان حقوق بشر مدعی شده که دفتر مهاجرت سازمان ملل متحد همدست حکومت پاکستان در اخراج اجباری مهاجران افغان است

وزارت امور مهاجرین افغانستان اعلام کرده است که در سال روان میلادی حدود ۷۰۰ هزار مهاجر افغان از پاکستان به کشور خود باز می‌گردند.

به گفته این وزارت، پارسال (۲۰۱۶) هم حدود ۷۰۰ هزار مهاجر به کشور بازگشتند و انتظار می‌رود که در سال روان میلادی نیز به همین تعداد افراد وارد افغانستان شوند.

قرار است روند بازگشت مهاجران تا سه روز دیگر از سرگرفته شود.

این در حالی است که وزارت مهاجرین افغانستان از کاهش ۳۰ درصدی کمک‌های نهادهای امدادرسان به مهاجران بازگشت‌کننده خبر می‌دهد.

حفیظ احمد میاخیل، مشاور وزارت مهاجرین افغانستان به بی‌بی‌سی گفت به نظر می‌رسد مهاجرینی که تازه به کشور برمی‌گردند، با مشکلات جدی‌تری روبرو شوند.

کمیسیاریای عالی سازمان ملل متحد برای مهاجرین یا UNHCR سال قبل به هر مهاجر افغان که به افغانستان بر می‌گشت، ۴۰۰ دلار کمک می‌کرد، اما امسال این کمک به ۲۰۰ دلار کاهش یافته است.

سازمان دید‌بان حقوق بشر اخیرا در گزارشی "بدرفتاری‌های" دولت پاکستان با پناهجویان افغان در این کشور را مورد انتقاد قرار داده و از سازمان ملل متحد و کشورهای کمک‌کننده خواسته است که به دولت پاکستان فشار وارد کنند تا از بدرفتاری و اخراج پناهجویان افغان دست بردارد.

بیشتر بخوانید:

به نظر می‌رسد مهاجرانی که به کشور خود برگشته‌اند با مشکلات مالی و اقتصادی درگیر هستند، اما نبود زمینه‌های آموزشی برای کودکان مشکل عمده عنوان شده است.

مقامات افغان پیش از این گفته بودند که توجه به آموزش کودکان مهاجر که به وطن باز می‌گردند، از اولویت‌های آنهاست، اما هنوز روشن نیست که همه کودکانی که به افغانستان باز می گردند، فرصت رفتن به مکتب را خواهند داشت یا خیر.