افغانستان: شماری از زندانیان حزب اسلامی هفته آینده آزاد می‌شوند

افغانستان

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان، اعلام کرد که بر اساس توافق‌نامه صلح میان حزب اسلامی و حکومت افغانستان، بخشی از زندانیان حزب اسلامی هفته آینده رها می‌شوند.

شاه حسین مرتضوی در یک نشست خبری امروز (یکشنبه، ۱۳ حمل/ فروردین) گفت تا ۱۵ روز دیگر تمام مسئولیت‌های که دولت افغانستان براساس مفاد توافقنامه صلح با آقای حکمتیار بر عهده داشت، انجام می‌شود.

او افزود که اکنون به حزب اسلامی افغانستان مربوط می‌شود تا اعلام کند که چه زمانی آقای حکمتیار برخواهد گشت.

این توافق دولت ضمانت ‌کرده که در بدل برقراری آتش بس، به گلبدین حکمتیار و دیگر رهبران شورشی حزب اسلامی مصونیت قضایی اعطا خواهد شد.

تعهدات مشترک هر دو جانب در توافقنامه صلح شامل پایان جنگ، تأمین صلح و امنیت، پابندی به ارزش‌های اسلامی، حقوق برابر و بدون تبعیض زن و مرد در برابر قانون، یک‌پارچگی افغانستان و تعلق به همه اقوام کشور می‌شود.

بیشتر بخوانید:

تعهدات اصلی دولت شامل تلاش برای رفع تمامی تحریم‌های بین‌المللی علیه گلبدین حکمتیار که با درخواست دولت افغانستان آقای حکمتیار از فهرست تحریم‌های سازمان ملل خارج شد.

دولت همچنین متعهد شده که آقای حکمتیار به عنوان "رهبر جهادی" از طرف رئیس جمهوری با صدور فرمان ویژه‌ای "مورد اعزاز و احترام خاص" قرار گیرد و برای او در دو تا سه محل اقامت تعیین و هزینه و امنیت آن را تامین کند.

براساس این توافق، دولت همچنین متعهد می‌شود تمام زندانیان عضو این حزب را به جز افرادی که مرتکب جرایم جنایی شده باشند و ادعاهای فردی علیه آنها وجود داشته باشد، آزاد کند.

توضیح تصویر،

قرار بود که آقای حکمتیار روزهای اول سال ۱۳۹۶ وارد کابل شود

آقای مرتضوی درباره خبرهای که گفته می‌شود، دولت تصمیم به لغو شورای عالی صلح افغانستان دارد، گفت که بحث لغو شورای عالی صلح در دستور کار حکومت نیست و یکی از اولویت‌های افغانستان رسیدن به صلح با عزت است.

او گفت که رئیس جمهوری افغانستان اکرم اخپلواک، مشاور رئیس جمهوری در امور سیاسی را به عنوان رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح منصوب کرده که با آمدن او شورای عالی صلح "جان تازه" می‌گیرد.

آقای مرتضوی صلح با حزب اسلامی افغانستان را از دستاوردهای شورای عالی صلح این کشور خواند.

آقای مرتضوی درباره سفر رئیس جمهوری افغانستان به کشورهای استرالیا، سینگاپور و اندونزی گفت که هدف اصلی از سفر آقای غنی به این سه کشور جلب حمایت دولت و بخش خصوصی این کشورها برای توسعه و استخراج معادن، توسعه زراعت، آموزش عالی و جلب کمک در بخش ارتقای ظرفیت است.

او گفت که از معادن افغانستان استفاده درست نشده است. منافع دشمنان مردم افغانستان و مافیا به معادن افغانستان گره خورده که بزودی مشکل حل خواهد شد.