عملیات نیروهای ویژه افغان در هلمند 'تلفات غیرنظامی برجای گذاشته است'

هلمند
Image caption هلمند یکی از ناآرام ترین ولایات افغانستان است

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند در جنوب افغانستان تأیید می‌کند که در جریان عملیات نیروهای ویژه افغانستان در هلمند به غیرنظامیان آسیب رسیده است. شماری از مردم محلی گفته‌اند که در این عملیات ۹ غیرنظامی کشته شدند.

آقای زواک بدون ارائه جزئیات در مورد تعداد کشته شدگان تصریح کرد که در مورد شیوه انجام این عملیات و کشته شدن غیرنظامیان تحقیق می‌شود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در عملیاتی که شب گذشته در منطقه باباجی لشکرگاه مرکز ولایت هلمند انجام شد، ۹ غیرنظامی به شمول ۲ زن و ۶ کودک کشته شدند.

شماری از مردم محل می‌گویند که نیروهای امنیتی افغانستان یک مرکز صحی در این منطقه را که طالبان از آن استفاده می‌کرد، بمب گذاری کردند و از بین بردند. به گفته آنها، در نتیجه این عملیات ۹ غیرنظامی که همه اعضای یک خانواده بودند، نیز کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

هلمند ولایتی شدیدا جنگ زده است که طالبان بر بیشتر نقاط آن تسلط دارند. تا همین اواخر بیم افتادن لشکرگاه مرکز این ولایت به دست طالبان وجود داشت تا نیروهای خارجی برای کمک به نیروهای افغان وارد عمل شدند.

تلفات غیرنظامیان به دست نیروهای خارجی همواره حساسیت برانگیز بوده است.

در گزارش اخیر دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) آمده است که تعداد غیرنظامیانی که در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) کشته یا زخمی شده‌اند به حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است.

سازمان‌های حقوق بشری از طرف‌های جنگ خواسته‌اند که در درگیری‌ها نسبت به جان غیرنظامیان، بیشتر احتیاط کنند.

موضوعات مرتبط