استرالیا ۲۴۰ میلیون دلار به افغانستان کمک می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption نخست وزیر استرالیا بر ادامه کمک به افغانستان تاکید کرده است

قرار است استرالیا ۲۴۰ میلیون دلار در جریان ۴ سال آینده به افغانستان کمک کند.

توافقنامه اعطای این کمک امروز دوشنبه ۱۴ حمل (فروردین) میان اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و مالکوم ترنبال، نخست وزیر استرالیا در کانبرا پایتخت این کشور امضا شد.

براساس توافقنامه جدید استرالیا افغانستان را در بخش‌های زیربنا، آموزش و پرورش، اشتغال زنان، زراعت، مدیریت آب و برنامه‌های مبارزه علیه فساد کمک خواهد کرد.

استرالیا در یک و نیم دهه گذشته یکی از مهمترین کشورهای کمک‌کننده به برنامه‌های توسعه‌ای افغانستان به ویژه زراعت در این کشور بوده است.

در این مورد بیشتر بخوانید:

+ تلاش اشرف غنی برای جلب همکاری استرالیا در عرصه معدن افغانستان

+ اشرف غنی عازم استرالیا، اندونزی و سنگاپور شد

+ استرالیا ۳۰۰ میلیون دلار به نیروهای امنیتی افغانستان کمک می-کند

این کشور از سال ۲۰۰۱ تا کنون حدود ۹۰۰ میلیون دلار به افغانستان کمک کرده و در دو سال گذشته حدود ۱۳۰ میلیون دلار در اختیار بخش‌های توسعه‌ای افغانستان گذاشته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption اشرف غنی با شماری از اعضای کابینه افغانستان در استرالیا بسر می‌برد

براساس گزارش‌ نهادهای توسعه‌ای استرالیا، بیش از نیمی از کمک‌های این کشور در سال‌های گذشته در بخش توسعه زراعت در افغانستان به مصرف رسیده است.

اشرف غنی دیروز برای بحث روی ادامه کمک‌های استرالیا به افغانستان وارد این کشور شد و امروز با نخست وزیر و دیگر مقامات این کشور دیدار کرد.

وحید ویسی، سفیر افغانستان در استرالیا به بی‌بی‌سی گفت رئیس جمهوری افغانستان تلاش دارد تا به ویژه همکاری بیشتر استرالیا را در بخش توسعه معادن افغانستان جلب کند.

در حاشیه دیدار آقای غنی از استرالیا اعضای "جنبش روشنایی " نیز تظاهراتی اعتراض آمیز در نزدیکی محل اقامت رئیس جمهوری افغانستان برگزار کردند.

آنان با سر دادن شعارهای اعتراضی مدعی هستند که آقای غنی "رفتار دوگانه" در قبال شهروندان کشورش دارد.

این تظاهرکنندگان با نگرانی از وضعیت مهاجران افغان در استرالیا پلاکاردهایی با این مضمون که "وطن ما امن نیست، مارا اخراج نکنید" حمل می‌کردند.

حق نشر عکس EPA
Image caption در حاشیه دیدار آقای غنی از استرالیا اعضا "جنبش روشنایی " نیز تظاهراتی اعتراض آمیز در نزدیکی محل اقامت رئیس جمهوری افغانستان برگزار کردند