افغانستان: در سال گذشته ۶۵۰ تن مواد مخدر، شیمیایی و مشروب ضبط شده

کابل حق نشر عکس GMIC
Image caption آقای احمدی گفت که ۱۲۱ کارخانه تولید هروئین نابود شده است

وزارت داخله/ کشور افغانستان اعلام کرده که در سال ۱۳۹۵ بیش از ۶۴۹ تن مواد مخدر، مواد شیمیایی و مشروب در سراسر افغانستان کشف و ضبط شده است.

بازمحمد احمدی، معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله افغانستان گفت که سال ۱۳۹۴ مقدار آن بیش از ۳۱۱ تن بود و درسال ۱۳۹۵ میزان کشف مواد مخدر، مواد شیمیایی و مشروب ۱۰۸ درصد افزایش یافته ‌است.

به گفته او در سال گذشته خورشیدی ۲۳۶۱ عملیات در نقاط مختلف افغانستان علیه شبکه‌های قاچاق و ترافیک مواد مخدر انجام شده است.

او افزوده که در این عملیات‌ها ۲۶۸۳ تن قاچاقبر دستگیر شده که ۵۲۵ نفر آنان قاچاقبران بزرگ و ۱۲ نفر آنان نیز رهبران شبکه‌های بزرگ مافیایی مواد مخدر بوده‌اند.

به گفته او مواد ضبط شده شامل بیش از ۷۱ تن تریاک، ۳۵۴۲ تن هرویین، ۶۲ تن مورفین و بیش از ۲۷۹ تن حشیش بوده ‌است.

آقای احمدی گفت که ۱۲۱ کارخانه تولید هیرویین نیز تخریب شده ‌است.

در سال ۱۳۹۵ در مبارزه با قاچاقبران تنها ۶ پلیس مبارزه با مواد مخدر کشته شده‌اند، درحالیکه در سال ۱۳۹۴ خورشیدی شمار کشته شدگان پلیس ۲۲ نفر بودند.

او گفت که ۳۷ کارمند دولتی، ۲۰ سرباز پلیس، ۱۷ سرباز ارتش و ۸ اتباع خارجی شامل ۶ ایرانی و دو پاکستانی نیز به اتهام قاچاق مواد مخدر بازداشت شده‌اند.

آقای احمدی گفت زیانی که قاچاقبران مواد مخدر از کشف این مقدار مواد متحمل شده‌اند، در داخل افغانستان بالغ بر ۳۴۲ میلیون دلار بوده است و اگر به خارج افغانستان منتقل می‌شد، ارزش آن به ۳.۲ میلیارد دلار می‌رسید.

مطالب مرتبط