افغانستان: پاکستان در پی تغییر اذهان جامعه جهانی در مورد دیورند است

حق نشر عکس GMIC
Image caption آقای مستغنی گفته که مسئله خط دیورند مسئله‌ای "تاریخی و داعیه‌ای ملی" است و "هیچ حکومتی" در این کشور صلاحیت تصمیم‌گیری در این مورد را ندارد.

با بالا گرفتن جنجال‌ها بر سر مسئله خط مرزی بین افغانستان و پاکستان در افغانستان، وزارت خارجه این کشور گفته که پاکستان در پی "تغییر اذهان جامعه جهانی" در این مورد است.

اخیراً به دنبال تاکید عبداللطیف پدرام، عضو مجلس نمایندگان و رهبر حزب کنگره ملی افغانستان بر رسمیت خط مرزی بین دو کشور موسوم به "دیورند"، در محافل رسانه‌ای و سیاسی افغانستان بحث‌های داخلی راه افتاده است.

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز چهارشنبه (۱۶ حمل/فروردین) در نشست خبری این موضوع را ناشی از تلاش پاکستان برای تغییر افکار عمومی جامعه جهانی دانست.

آقای مستغنی از خط مرزی بین دو کشور به عنوان "خط فرضی دیورند" نام برد و گفت که تا حال بین مقام‌های دولتی دو کشور هرگز بر سر این موضوع صحبت نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به جنجال‌های اخیر در افغانستان در این مورد گفت این مسئله "تاریخی و داعیه‌ای ملی" است و "هیچ حکومتی" در این کشور صلاحیت تصمیم‌گیری در این مورد را ندارد.

آقای مستغنی این موضوع را به دنبال داغ شدن بحث‌ها بر سر موضع افغانستان در قبال این مرز در محافل رسانه‌ای و سیاسی افغانستان کشور مطرح کرده است.

آقای پدرام گفته که اگر قدرت داشته باشد، این موضوع را "تمام شده" اعلام می‌کند و آن را به رسمیت می‌شناسد، اما این اظهارات او واکنش‌های زیادی را هم به دنبال داشته است.

برخی از مخالفان آقای پدرام گفته‌اند کسی که چنین حرفی به زبان می‌آورد از افغانستان "بیرون" یا "سنگسار" شود.

شماری هم از دیدگاه آقای پدرام حمایت کرده و آن را به سود امنیت و ثبات افغانستان خوانده‌اند.

حکومت افغانستان بارها اعلام کرده که خط مرزی بین دو کشور را به رسمیت نمی‌شناسد، چرا که آن را خط مرزی تحمیلی از جانب هند بریتانیایی وقت می‌داند.

خط دو هزار و چهارصد کیلومتری جنوب و شرق افغانستان در ۱۸۹۳ در مذاکرات بین عبدالرحمان خان، امیر وقت افغانستان و هنری مورتیمر دیورند وزیر خارجه وقت هند بریتانیایی مشخص شد.

اگرچه پس از آن امیران وقت افغانستان نیز بر امضای معاهده بین آن دو صحه گذاشتند، اما پس از اعلام استقلال پاکستان در ۱۹۴۷، حکومت وقت افغانستان تمام اسناد مرتبط با این خط مرزی را به صورت یک‌جانبه ملغی اعلام کرد.

مطالب مرتبط:

Image caption مرزی فعلی افغانستان و پاکستان در ۱۸۹۳ براساس معاهده‌ای بین هند بریتایی و حکومت وقت افغانستان مشخص شد، ولی ده‌ها سال است که افغانستان رسمیت آن را انکار می‌کند

"تخلفات مرزی"

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در این نشست خبری همچنین پاکستان را به "تخلفات مرزی" متهم و نسبت به ادامه آن اظهار نگرانی کرد.

او افزود: "تخطی‌های پاکستان از پرتاب راکت گرفته تا اجرای مانورهای زمینی، هوایی، مسدود ساختن گذرگاه، اعمار تاسیسات بوده است."

آقای مستغنی تاکید کرد: "تخطی‌های نظامیان پاکستانی در امتداد خط فرضی دیورند مایه نگرانی و اعتراض جدی دولت و مردم جمهوری اسلامی افغانستان بوده است."

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که این "تخلفات" در سال‌های اخیر در ولایت‌های کنر، ننگرهار، خوست و پکتیا در شرق و زابل و قندهار در جنوب صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین افزود که نظامیان پاکستان به "بهانه" سرکوب "تروریست‌ها" به این سوی مرزهای مشترک دو کشور موشک پرتاب می‌کنند.

او تاکید کرد که این "بهانه پذیرفتنی نیست".

حوت (اسفند) پارسال محمود صیقل، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل این موضوع را در نشست‌ ۱۰ مارس شورای امنیت این سازمان مطرح و پاکستان را به تخلف مرزی متهم کرد.

او در آن زمان به اعضای شورای امنیت گفت که پاکستان صدها موشک به سوی افغانستان پرتاب کرده که منجر به کشته شدن ده‌ها نفر و آواره شدن صدها خانواده شده است.

مطالب مرتبط:

موضوعات مرتبط