'برخی از جنگجویان حزب اسلامی در لغمان در کنار طالبان می‌جنگند'

طالبان حق نشر عکس Getty Images
Image caption بر اساس توافق‌نامه صلح میان حزب اسلامی و حکومت افغانستان که ۷ماه پیش امضا شد، جنگجویان این حزب مکلف هستند تا از جنگ در مقابل دولت دست بردارند

مقام‌های دولتی در ولایت لغمان در شرق افغانستان می‌گویند برخی از جنگجویان حزب اسلامی در کنار طالبان علیه نیروهای دولتی در این ولایت می‌جنگند.

این در حالی است که بر اساس توافق‌نامه صلح میان حزب اسلامی و حکومت افغانستان که ۷ ماه پیش امضا شد، جنگجویان این حزب مکلف هستند تا از جنگ در مقابل دولت دست بردارند.

سرحدی زواک، سخنگوی والی لغمان با اشاره به دیدار مقام‌های دولتی با مسئولان حزب اسلامی می‌گوید "مسئولان حزب اسلامی مدعی شدند برخی از افرادی‌که در کنار طالبان می‌جنگند، در گذشته اعضای حزب اسلامی بوده و دیگر به این حزب وابسته نیستند". اما شماری از مردم محل می‌گویند این افراد تا هنوز هم وابسته این حزب هستند.

عبدالجبار رحیمی، والی لغمان از مسئولان حزب اسلامی خواسته است تا با این جنگجویان تماس بگیرند.

حمید عزیزی، یکی از سخنگویان حزب اسلامی می‌گوید:"پس از امضای توافقنامه صلح، افرادیکه تحت رهبری گلبدین حکمتیار فعالیت داشتند، حتی یک گلوله هم به طرف نیروهای دولتی شلیک نکردند".

او اذعان کرد افرادی هم هستند که در گذشته های دور عضو حزب اسلامی بوده‌اند، اما وابستگی خود را با این گروه قطع کرده‎اند. به گفته آقای عزیزی، این افراد در حال حاضر از طالبان پشتیبانی می‌کنند و زیر چتر این گروه فعالیت دارند.

آقای عزیزی افزود "اما مسئولیت فعالیت‌های این افراد به دوش حزب اسلامی نیست."

Image caption توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی، از مخالفان مسلح این دولت، پنجشنبه ۸ مهر، میان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی امضا شد

توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی، از مخالفان مسلح این دولت، پنجشنبه ۸ مهر، میان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی امضا شد.

در توافقنامه صلح دولت افغانستان ضمانت ‌کرده که در بدل برقراری آتش بس و انحلال شاخه نظامی حزب اسلامی، به گلبدین حکمتیار و دیگر رهبران شورشی این حزب مصونیت قضایی اعطا خواهد شد.

تعهدات مشترک هر دو جانب در توافقنامه صلح شامل پایان جنگ، تأمین صلح و امنیت، پابندی به ارزش‌های اسلامی، حقوق برابر و بدون تبعیض زن و مرد در برابر قانون، یک‌پارچگی افغانستان و تعلق به همه اقوام کشور می‌شود.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در یک نشست خبری یکشنبه گذشته (۱۳ حمل/ فروردین) گفته بود تا ۱۵ روز دیگر تمام مسئولیت‌های که دولت افغانستان براساس مفاد توافقنامه صلح با آقای حکمتیار بر عهده داشت، انجام می‌شود.

او افزود اکنون به حزب اسلامی افغانستان مربوط می‌شود تا اعلام کند که چه زمانی آقای حکمتیار بر می‌گردد.