تلاش مشترک افغانستان و پاکستان برای ریشه‌کنی فلج کودکان

فلج کودکان حق نشر عکس AFP
Image caption افغانستان سالانه چندین کمپین سراسری را برای محو بیماری فلج کودکان راه اندازی می‌کند

وزارت صحت (بهداشت) افغانستان می‌گوید برای مبارزه مشترک افغانستان و پاکستان در راستای محو بیماری فلج کودکان، تاکنون چندین نشست مشترک برگزار شده است.

در خبرنامه این وزارت که به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده که آخرین دور این نشست‌ها در روزهای گذشته در کابل برگزار شده بود.

وزارت بهداشت افغانستان گفته است که مسئولان تیم‌های محو فلج کودکان دو کشور توافق کردند که به دور از هر نوع تنش‌های سیاسی، در هماهنگی با هم و یکجا برای محو این بیماری کار کنند.

روابط سیاسی کشورهای افغانستان و پاکستان در این اواخر، به دنبال افزایش ناامنی در هر دو کشور و متهم ساختن یکدیگر به حمایت از مخالفان هم، پرتنش شده است. شکایت افغانستان از پاکستان در سازمان ملل، مسدود شدن مرزهای دو کشور، تنش‌های مرزی و احضار مقامات سفارت‌های یکدیگر از جمله پیامدهای این تنش‌ها بود.

اما اکنون مسئولین بهداشتی این کشورها پس از برگزاری چندین نشست مشورتی تکنیکی برای مبارزه با فلج کودکان، اعلام کردند که با هم کار خواهند کرد.

در خبرنامه وزارت بهداشت افغانستان آمده که اشتراک کنندگان در این نشست‌ها، چالش‌ها، فرصت‌ها و فعالیت‌ها و دستاوردهایشان را بررسی کرده و به یکدیگر پیشنهادات موثری را دادند.

+ ثبت دو واقعه فلج کودکان در جنوب افغانستان

+ در ۹ ماه گذشته 'هیچ مورد' فلج کودکان در افغانستان ثبت نشده است

+ امیدواری وزارت بهداشت افغانستان برای محو فلج اطفال در ۲۰۱۷

افغانستان (در کنار پاکستان و نیجریه) یکی از تنها سه کشور در جهان است که در آنها بیماری فلج اطفال ریشه‌کن نشده است.

پیش از این بارها مقامات افغان از وجود واقعات فلج کودکان در پاکستان و تردد شهروندان افغان در دو سوی خط دیورند به عنوان مهمترین چالش فرا راه مبارزه با این بیماری در افغانستان یاد کرده بودند.

حق نشر عکس MOh
Image caption آخرین نشست مشترک افغانستان و پاکستان برای مبارزه با پولیو در کابل برگزار شد

به اساس آخرین آمار اعلام شده، در افغانستان در سال ۲۰۱۷، تاکنون دو مورد فلج کودکان و در سال ۲۰۱۶ در این کشور سیزده مورد این بیماری ثبت شده است.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، در سال ۱۹۸۸ آمار ابتلا به بیماری فلج اطفال ۳۵۰ هزار مورد در جهان بود.

این سازمان معتقد است که وجود ویروس فلج کودکان در یک کشور به معنای آن است که همه کشورها همچنان در معرض خطر هستند زیرا این ویروس به سادگی قابل انتقال از یک کشور به کشور دیگر است و بیماری می‌تواند به سرعت گسترش یابد.

فلج اطفال یک بیماری ویروسی است که قابل درمان نیست و از سال ۱۹۸۸ اقدام جهانی برای ریشه‌کنی آن به خصوص از طریق استفاده از واکسن آغاز شد و از آن سال تا به حال، موارد ابتلا به این بیماری به میزان بیش از ۹۹ درصد کاهش یافته است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط