حامیان رئیس شورای ولایتی هرات تظاهرات کردند

حق نشر عکس .
Image caption حامیان کامران علیزایی امروز در حمایت از او راه‌های شهر هرات به بنادر تورغندی و اسلام قلعه را مسدود کردند

دو هفته پس از محکوم شدن کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی هرات به حبس، امروز شنبه ۱۹ حمل/فروردین صدها تن از حامیان او راهپیمایی کرده و شاهراه‌های هرات تورغندی و هرات - اسلام قلعه را بروی ترافیک بستند.

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری در کابل دو هفته پیش کامران علیزایی را به جرم سوء استقاده از صلاحیت‌های وظیفوی مجرم شناخت و به دو سال و شش ماه حبس محکوم کرد.

آقای علیزایی که از حضور در دادگاه خودداری کرده بود، براساس حکم این دادگاه با سوء استفاده از اختیارات خود به منظور دفاع از یک مظنون فساد اداری همراه با ۲۰ فرد مسلح، به زور وارد ساختمان استیناف هرات شده بود و مظنون را با خود برده بود.

حامیان رئیس شورای ولایتی هرات این اتهامات را رد کرده‌اند و خواهان رفع حکم حبس او از سوی دادگاه هستند.

بیشتر بخوانید:

+ رئیس شورای ولایتی هرات به دو و نیم سال زندان محکوم شد

+ رئیس شورای ولایتی هرات ممنوع الخروج شد

+ ده‌ها نفر در هرات، علیه فساد اداری راهپیمایی کردند

دادستانی کل افغانستان حدود هشت ماه پیش وظیفه آقای علیزایی را به حالت تعلیق در آورد و او را ممنوع الخروج اعلام کرد.

حق نشر عکس .
Image caption مسدود شدن راه‌های شهر هرات به دو بندر مهم تورغندی و اسلام قلعه صدای اعتراض رانندگان کامیون‌های باربری و اتوبوس‌های مسافربری را نیز بلند کرد

با آنکه حکم دادگاه تنفیذی است اما وظیفه آقای علیزایی هنوز به حالت تعلیق درنیامده است و او بازداشت نشده است.

به گفته محمد قاضی زاده، گزارشگر بی‌بی‌سی در هرات، لحن آقای علیزایی که امروز در میان حامیان معترضش صحبت می‌کرد، ظاهرا نرمتر از گذشته بود که با لحن تند می‌گفت کسی جز رئیس جمهوری نمی‌تواند او را برکنار کند.

آقای علیزایی گفت با او سلیقه‌ای و سیاسی برخورد شده است: "ما سو استفاده از صلاحیت وظیفوی خود نکردیم، بلکه وظیفه خود را به درستی انجام دادیم. به این معنی که شما یک آدم بی‌گناه را نگه داشتید. من این فرد بیگناه را که موکل من بوده، از بند رها کردم. اگر آن فرد حالا زندانی است، من هم زندانی می‌شوم، اگر او مجرم است، من هم مجرمم، اگر او آدم آزاد است، پس جرم من چه است که از یک فرد بی‌گناه دفاع کردیم."

حامیان آقای علیزایی شاهراه‌های را که مرکز شهر هرات را به دو بندر مهم تورغندی در مرز با ترکمنستان و اسلام قلعه در مرز با ایران وصل می‌کند، بروی ترافیک بستند.

حق نشر عکس .
Image caption کامران علیزایی از چهره‌های پرنفوذ و قدرتمند هرات خوانده می‌شود که تا کنون در برابر تصامیم دستگاه قضایی افغانستان ایستادگی کرده است

رانندگان کامیون‌های باربری و اتوبوس‌های مسافربری نیز صدای اعتراض خود را بلند کردند و خواهان باز شدن راه‌های شهر هرات به این دو بندر مهم شدند.

شماری زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی عکس‌های از محافظان مسلح لباس شخصی آقای علیزایی را در خیابان‌های شهر هرات منتشر کرده‌اند و خواهان اقدامات فوری دولت در برخورد با آنها شده‌اند.

کامران علیزایی از چهره های پرنفوذ و قدرتمند هرات خوانده می‌شود که تا کنون در برابر تصامیم دستگاه قضایی افغانستان ایستادگی کرده است.

فیصله دادگاه ابتدایی حق اسیتناف‌خواهی را برای آقای علیزایی محفوظ اعلام کرده است.

حق نشر عکس Social Media
Image caption شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی عکس‌های از محافظان مسلح لباس شخصی آقای علیزایی را در خیابان‌های شهر هرات منتشر کرده‌اند و خواهان اقدامات فوری دولت در برخورد با آنها شده‌اند