امنیت ملی افغانستان از خنثی سازی دو حمله شبکه حقانی خبر داد

امنیت ملی افغانستان

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید از دو حمله شبکه حقانی در ولایات پروان و ننگرهار جلوگیری کرده است.

در خبرنامه ریاست امنیت ملی افغانستان که امروز ۲۲ حمل (فروردین) منتشر شده، آمده که شبکه حقانی برنامه داشته که با استفاده از یک خودروی بمب گذاری شده و چند عامل انتحاری به دفتر ولایت پروان حمله کند.

امنیت ملی افغانستان از بازداشت فردی به نام وطن خان خبر داده که گفته می‌شود طراح این حمله بوده است.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید این شخص مسئول راه اندازی یک حمله دیگر در ولایت ننگرهار نیز بوده که قرار بوده، پس از حمله پروان، صورت گیرد.

در خبرنامه امنیت ملی آمده که شخص بازداشت شده، در آن سوی خط دیورند موظف به راه اندازی این حملات شده است.

این شخص همراه با یک نفر از همکارانش با مقدار زیادی سلاح و مهمات از ساحه ناحیه پانزدهم شهر کابل بازداشت شده‌اند.

ریاست امنیت ملی افغانستان تصاویری از افراد بازداشت شده و مهمات به دست آمده همراه آنها، در صفحه رسمی فیسبوک اداره‌اش منتشر کرده است.

پیش از این معصوم استانکزی گفته بود که این اداره روزانه از ۲۰ حمله تروریستی جلوگیری می‌کند و تنها مانع رخ دادن یک یا دو رویداد شده نمی‌تواند.

بیشتر بخوانید:

شبکه حقانی، هر چند تحت رهبری گروه طالبان فعالیت می‌کند، اما از نظر ساختاری و عملیاتی مستقل پنداشته می‌شود و سراج‌الدین حقانی، رهبر این شبکه معاون هبت‌الله آخوندزاده رهبر طالبان است.

به گفته مقام‌های آمریکایی و افغان، شبکه حقانی طراح و عامل اجرای بسیاری از حملات سنگین علیه اهداف آمریکایی و افغان در داخل خاک افغانستان بوده است.

آمریکا در سال ۲۰۱۲ شبکه حقانی را غیرقانونی و یک گروه تروریستی اعلام کرد.

گفته می‌شود نیروهای شبکه حقانی در مناطق وزیرستان شمالی و همچنین در منطقه قبیله‌ای کُرم در پاکستان و هم مرز با افغانستان، مخفی هستند.

خونین‌ترین حمله این گروه بهار سال گذشته به واحد ریاست محافظت از رجال برجسته دولت افغانستان در کابل بود که ۶۴ نفر کشته و ۳۴۷ نفر نیز زخمی شدند.