۵۵ هزار نفر در افغانستان در ۳ ماه اخیر به دلیل ناامنی بی‌جا شدند

بی‌جا شدگان
توضیح تصویر،

شمار بی‌جا شدگان داخلی افغانستان تنها در سه ماه گذشته به ۵۵ هزار نفر می‌رسند

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث در افغانستان می‌گوید در سه ماه گذشته ۵۵ هزار نفر در افغانستان به دلیل ناامنی مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

ادامه ناامنی در ولایات بدخشان، ارزگان، هلمند و برخی ولایات شرقی به شمار بی‌جا شدگان داخلی افزوده است. مقام‌های افغان می‌گویند این افراد به شکل موقتی بی‌جا شده‌اند و با آنها کمک‌های بشردوستانه نیز رسیده است.

ویس برمک، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث به بی‌بی‌سی گفت خانواده‌هایی که پس از عادی شدن وضعیت به محلات اصلی‌شان برگشته‌اند‌، مورد حمایت بشردوستانه قرار گرفته‌اند.

او می‌گوید ریاست‌های آنان در ولایات بودجه اضطراری بین دو تا پنج میلیون افغانی در اختیار دارند که در همچو حالات از آن استفاده می‌کنند.

اما نجراب الدین نظامی از بی‌جاشدگان ولسوالی یمگان ولایت شمال‌شرقی بدخشان می‌گوید کمک‌های دولت ناچیز است.

او از دولت و جامعه جهانی می‌خواهد که به مشکلات آنها رسیدگی شود.

منبع تصویر، Smdm

توضیح تصویر،

آقای برمک می‌گوید کمک‌های بشردوستانه به بی‌جاشدگان داخلی رسیده است

در حال حاضر هزاران خانواده از مناطق در حال جنگ به مراکز ولایات مختلف پناه برده‌اند. وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گوید برای بی‌جا شدگان خیمه، مواد غذایی و بسته های صحی (بهداشتی) توزیع شده است. هرچند آقای برمک می‌گوید در برخی موارد روند کمک رسانی برای آسیب دیدگان هم از سوی شورشیان مختل شده است.

سازمان هماهنگ کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد برای بی‌جا شدگان در افغانستان نیز در گزارش هفتگی‌اش گفته با افزایش ناآرامی‌ها، شمار بی‌جاشدگان هم افزایش خواهد یافت.

در گزارش این سازمان آمده در افغانستان حدود یک میلیون بی‌جا شده داخلی وجود دارد اما اداره مبارزه با حوادث افغانستان می‌گوید حدود ۱۶۱ هزار بیجا شده داخلی ثبت این اداره است.

در اوایل سال جاری میلادی، دولت افغانستان و سازمان ملل خواستار کمک ۵۵۰ میلیون دلاری برای رسیدگی به بیش از ۹ میلیون اتباع این کشور شدند که به کمک فوری نیاز دارند. بی‌جا شدگان داخلی بخشی از کسانی بودند که برای آنها کمک درخواست شده بود.