عفو بین‌الملل: افغانستان در سال گذشته میلادی ۶۰۰ حکم اعدام صادر کرده است

اعدام

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

عفو بین‌الملل: در افغانستان از روش دار زدن برای اجرای حکم اعدام بکار می‌رود

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش تازه‌ اعلام کرده است که دولت افغانستان در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۰۰ حکم اعدام صادر کرده که از جمله ۶ مورد آن اجرایی شد.

این آمار نشان‌دهنده افزایش چشم‌گیر موارد اعدام‌ و احکام صادر شده آن نسبت به سال ۲۰۱۵ است که در آن سال یک مورد اعدام اجرا شد و ۱۲ حکم اعدام صادر شد.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، پیشتر گفته بود با کسانی که خون سربازان و مردم بیگناه کشورش را می‌ریزند، با قاطعیت برخورد خواهد کرد و در مجازات آنها تردیدی نشان نخواهد داد.

دولت افغانستان در ۱۹ ثور/اردیبهشت ۱۳۹۵ شش نفر را در زندان مرکزی کابل (پلچرخی) اعدام کرد که در چند حمله "تروریستی"، از جمله ترور برهان‌الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نقش داشتند.

مطابق قوانین جزایی افغانستان، صدور حکم اعدام، محدود به موارد بسیار خاص، یعنی ۵ مورد است: "قتل عمد، کشتار جمعی، انفجار توام با قتل، قطاع الطریقی توام با قتل و جرایمی که در نتیجه آن اراضی افغانستان در اختیار خارجی قرار داده شده و تمامیت ارضی و استقلال کشور صدمه ببیند."

از سوی دیگر، سرور دانش، معاون ریاست جمهوری افغانستان در ۱۳میزان/خرداد ۱۳۹۵ از تلاش دولت افغانستان در محدودتر کردن حکم اعدام خبر داد.

او گفت: "دولت در نظر دارد برای اکثر جرایمی که فعلا در قانون جزا مجازات اعدام پیش بینی شده، مجازات حبس ابد در نظر گرفته شود".

بیشتر بخوانید:

عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۶ در سراسر جهان بیش از ۱۰۰۰ مورد اعدام را ثبت کرده است. با وجودیکه این رقم از سال ۲۰۱۵ کاهش یافته، اما تعداد احکام اعدام صادر شده (۳۰۰۰ مورد) نسبت به سال ۲۰۱۵ بیشتر است. ایران و عربستان سعودی هنوز در میان کشورهای هستند که در سطح جهان بالاترین میزان اعدام را دارند.

این سازمان با مجازات اعدام در تمامی موارد و بدون هیچ استثنایی مخالف است.

اعدام‌های سال‌های اخیر

براساس آمار، از سال ۲۰۰۱ که حامد کرزی زمام امور افغانستان را به عهده گرفت، تاکنون حدود ۶۴ نفر در این کشور اعدام شده‌اند. اکنون نیز ۷۰۰ نفر در فهرست اعدام قرار دارند.

سایت جهانی اعدام نوشته که ۱۳۱ نفر در سال ۲۰۰۸، حدود ۱۳۳ نفر در سال ۲۰۰۹ و حدود ۱۰۰ نفر نیز در سال ۲۰۱۰ در افغانستان به اعدام محکوم شدند.

منبع تصویر، NDS

توضیح تصویر،

آخرین حکم اعدام در مورد این شش نفر اجرا شده که دولت افغانستان اعلام کرد که در چند حمله "تروریستی" دست داشته‌اند

آخرین حکم اعدام در مورد این شش نفر اجرا شده که دولت افغانستان اعلام کرد که در چند حمله "تروریستی" دست داشته‌اند

در سال ۲۰۰۴ نخستین مورد اجرای حکم اعدام در افغانستان پس از سقوط طالبان در مورد عبدالله شاه، از فرماندهان سابق مجاهدین بود که به اتهام ارتکاب قتل محاکمه و مجرم شناخته شد.

او در زندانی در حومه کابل، پایتخت، با شلیک یک گلوله به سرش اعدام شد.

در اکتبر سال ۲۰۰۷، پانزده نفر اعدام شدند، یکی از آن‌ها محکوم به قتل سه خبرنگار خارجی بود.

در سال ۲۰۰۸ میلادی نیز ۱۷ نفر در این کشور اعدام شدند. که هفت تن با شلیک گلوله به صورت گروهی اعدام شدند.

در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ موردی از اجرای حکم اعدام در این کشور گزارش نشد.

در سال ۲۰۱۱ یک نفر به جرم دست داشتن در یک عملیات انتحاری در یک بانک در جلال‌آباد که باعث مرگ ۳۸ تن شد، اعدام شد.

در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز ۱۴ نفر در این کشور اعدام شدند. یکی از آنها سربازی به نام عبدالصبور بود که به جرم کشتن چهار سرباز فرانسوی در ولایت کاپیسا به اعدام محکوم شده بود.

در سال ۲۰۱۳ نیز ۲ مورد اعدام در افغانستان گزارش شد. این دو به دلیل ربودن و کشتن یک کودک ۸ ساله در ولایت هرات اعدام شدند.

در سال ۲۰۱۴ حکومت افغانستان حکم اعدام پنج نفر از عاملان تجاوز گروهی ولسوالی پغمان کابل را اجرا کرد. این افراد حلق آویز شدند.

در سال ۲۰۱۴ علاوه بر پنج نفر متهم پغمان، حبیب استالف سر دسته یک باند آدم ربا و سارقان نیز در کابل اعدام شد.

منبع تصویر، NDS

توضیح تصویر،

رئیس خدایداد از سوی امنیت ملی افغانستان سردسته خطرناکترین باند تبهکار در این کشور خوانده شد

در سال ۲۰۱۵ نیز ریاست امنیت ملی افغانستان تایید کرد که سیدالله معروف به رئیس خدایداد، 'رئیس یک باند تبهکار' در افغانستان اعدام شده است. رئیس خدایداد از سوی امنیت ملی افغانستان سردسته خطرناکترین باند تبهکار در این کشور خوانده شده بود.