دولت افغانستان امکان آموزش جداگانه کودکان سیک و هندو را در ننگرهار فراهم می‌کند

کودکان سیک و هندو در جلال آباد
توضیح تصویر،

خانواده‌های هندو و سیک همواره شکایت داشته‌اند که فرزندان آنها در مکتب‌های عمومی اذیت و آزار می‌بینند

به دنبال پخش گزارش بی‌بی‌سی درباره وضعیت آموزش کودکان هندو و سیک در ولایت ننگرهار، دولت اعلام کرده که زمینه آموزش جداگانه آنها را در این ولایت فراهم می‌کند.

یک ماه پیش اسماعیل شهامت، خبرنگار بی‌بی‌سی در سفری به جلال‌آباد، مرکز این ولایت از سهم اندک اقلیت‌های مذهبی سیک و هندو در این شهر شرقی افغانستان گزارش داد. این گزارش توجه مقام‌های دولتی و فعالان حقوق بشری را به صورت گسترده جلب کرد.

حالا دولت افغانستان در آستانه جشن مذهبی "ویساک" با حمایت مالی سوئد سنگ‌بنای مکتب ویژه کودکان سیک و هندو را در شهر جلال‌آباد گذاشته است.

گلاب منگل، والی ننگرهار در مراسم گذاشتن سنگ‌بنای این مکتب گفت که این مرکز آموزشی ویژه در شش ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

میر سنگ خوگیانی‌وال، نماینده هندوهای جلال‌آباد به بی‌بی‌سی گفت که شادی جشن ویساک امسال با گذاشتن سنگ‌بنای این مکتب "صدبرابر" شده است.

خانواده‌های هندو و سیک همواره شکایت داشته‌اند که فرزندان آنها در مکتب‌های عمومی اذیت و آزار می‌بینند.

بیشتر بخوانید:

توضیح تصویر،

کودکان و سیک و هندو در شرق افغانستان تا حال در گوشه‌ای از یک معبد آموزش می‌بینند

به لحاظ قانونی دولت مکلف به ساخت مکتب جداگانه برای آن‌ها نیست، اما اذیت و آزار کودکان اقلیت‌های دینی ضرورت آموزش جداگانه آن‌ها را مطرح کرده است.

پیش از این کودکان سیک و هندو در گوشه‌ای از درمسالی در شهر جلال‌آباد آموزش می‌دیدند، جایی که در واقع، عبادتگاه آن‌ها است.

در گزارش بی‌بی‌سی از وضعیت زندگی اقلیت‌های سیک و هندو در شرق افغانستان آمده بود که نبود مکتب ویژه برای کودکان این دو اقلیت دینی، باعث گسترش بیسوادی در میان آن‌ها شده است.

در سراسر افغانستان تنها دو مکتب ویژه کودکان هندو و سیک وجود دارد که در آن‌ها صدها کودک مشغول آموزش هستند. آن‌ها عمدتاً در کابل، جلال‌آباد و غزنی زندگی می‌کنند.