شورای علمای افغانستان: اظهارات مولانا فضل الرحمان فاقد اعتبار است

فضل الرحمان
توضیح تصویر،

اظهارات مولانا فضل الرحمان درباره جنگ افغانستان پیش از این هم بارها خشم افغانها را برانگیخته بود

شورای علمای افغانستان اظهارات اخیر مولانا فضل الرحمان، رهبر حزب جمعیت العلمای پاکستان درباره جنگ جاری در افغانستان را فاقد اعتبار دینی و ناشی از "فرمایش‌های سیاسی واستخباراتی" خوانده است.

این روحانی پرنفوذ پاکستان اخیرا گفته که جنگ علیه نیروهای بین‌المللی در افغانستان "جهاد" و "جایز" بوده، اما جنگ در پاکستان "حرام" است.

این سخنان مولانا فضل‌ الرحمان خشم افغان‌ها را برانگیخته و شورای علمای افغانستان روز پنجشنبه (۲۴ حمل/فروردین) نیز در نشست خبری آن را تقبیح کرد.

محمدقاسم حلیمی، سخنگوی این شورا در این نشست که مولوی قیام‌الدین کشاف رئیس این شورا هم حضور داشت، تأکید کرد که سخنان روحانی پاکستانی اعتبار دینی ندارد.

او افزود: "علمای افغانستان این اظهارات غیرمسئولانه را به شدت محکوم می‌کنند و آن را فرمایش‌های سیاسی و استخباراتی می‌دانند که هیچ‌گونه ارزش علمی و شرعی ندارد."

سخنگوی شورای علما گفت که اگر فضل الرحمان حملات انتحاری به مساجد، مدارس، بیمارستان‌ها و شاهراه‌ها را جهاد می‌داند، در واقع رویکردهای "وحشیانه" گروه‌های "خوارج و تکفیری" را تأیید می‌کند.

بیشتر بخوانید:

آقای حلیمی با لحن طعنه‌آمیزی گفت که دولت پاکستان براساس "قوانین انگلیسی" تصمیم می‌گیرد و در عین حال، هشت پایگاه نظامی به آمریکا داده و میلیاردها دلار به عنوان جنگ با طالبان دریافت می‌کند. او پرسید که چرا مولانا فضل الرحمان در کشور خود جنگ را ناجایز اعلام می‌کند.

توضیح تصویر،

پیش از این دست کم یک بار معترضان خشمگین علیه فضل الرحمان در کابل تظاهرات کردند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سخنگوی شورای علمای افغانستان اعلام کرد که علمای افغان حاضرند در این مورد با علمای پاکستانی "مناظره" کنند.

پیش از این هم رسانه‌ها و کارشناسان افغان بارها به اظهارات مشابه مولانا فضل الرحمان اعتراض کرده و آنها را نوعی "مداخله" در امور کشور خود تلقی کرده‌اند.

در رسانه‌های افغانستان به صورت گسترده‌ای این موضوع مطرح می‌شود که روحانیان پاکستانی چرا در مورد حملات انتحاری و کشتار غیرنظامیان به دست گروه طالبان "سکوت" می‌کنند.

در عین حال، رسانه‌ها و شماری از کارشناسان در افغانستان روحانیان افغان را هم متهم می‌کنند که در قبال رویکردهای خشونت‌آمیز گروه طالبان و گروه دولت اسلامی معروف به داعش موضع جدی نگرفته‌اند.

در نشست خبری روز پنجشنبه هم وقتی برگزارکنندگان نشست خواستار عدم طرح پرسش خارج از موضوع شدند، خبرنگاران از آنها خواستند موضع روشن شورای علما را در قبال این دو گروه اعلام کنند.

سخنگوی شورای علمای افغانستان گفت: "هر کسی که برضد ملت مسلمان و مجاهد افغانستان می‌جنگد، تروریست است؛ هر کسی که بر ضد ما تفنگ برداشته، تروریست است؛ هر آن کسی که مردم بی‌گناه ما را می‌کشد، تروریست است."

او داعش را "گروه تروریستی تکفیری" خواند و تأکید کرد که دفاع در برابر هر نوع عمل تروریستی و همچنین دفاع از مردم مسلمان افغانستان "واجب" است.

اعضای شورای علمای افغانستان حدود یک سال پیش در دیدار با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفتند که اعلام جهاد گروه‌های شورشی علیه دولت فاقد مجوز شرعی است.