مشاور امنیت ملی آمریکا به افغانستان اعزام می‌شود

ترامپ

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا، سابقه حضور در افغانستان و عراق دارد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که ژنرال مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا، را برای بررسی وضعیت امنیتی به افغانستان می‌فرستد.

آقای ترامپ که همراه با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در این کنفرانس خبری شرکت داشت، گفت "ژنرال مک‌مستر به افغانستان فرستاده می‌شود تا چگونگی راه‌های پیشرفت در کنار همکاران افغان و ناتو را دریابد".

ژنرال مک‌مستر که تازه به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا آغاز به کار کرده، سابقه حضور در افغانستان و عراق دارد. وی در زمان حضور خود در این کشورها، با یک برنامه دولتی "ضد فساد" همکاری می‌کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این ژنرال آمریکایی برای ارزیابی نقش آمریکا در افغانستان و اینکه آیا نیروهای بیشتری برای اعزام نیاز خواهند بود، راهی سفر خواهد شد.

این در حالی است که ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان به کنگره آمریکا گفته است که برای موفقیت ماموریتش در افغانستان به چندهزار نیروی نظامی تازه نیاز دارد.

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر،

ژنرال جان نیکولسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان

به گفته ژنرال نیکلسون، ۱۳ هزار و ۳۰۰ نیرویی که در حال حاضر در افغانستان هستند برای انجام عملیات ضد تروریستی کفایت می‌کنند اما برای آموزش و مشاوره درست به نیروهای امنیتی افغانستان به چند هزار نیروی تازه نیاز است.

جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه پیشتر از رئیس جمهوری آمریکا خواسته بود که به وضعیت امنیتی افغانستان توجه فوری کند تا وضعیت آن کشور به سوی هرج‌ومرج نرود.

آمار ارتش آمریکا نشان می‌دهد که دولت افغانستان تنها بر ۵۷ درصد افغانستان کنترل دارد، در حالیه سال گذشته میزان کنترل دولت ۷۲ درصد بود.