آمادگی افغانستان برای گفت‌وگو در مورد تقسیم منابع آب با کشورهای همسایه‌

مدیریت منابع آبی در گذشته در افغانستان چندان مورد توجه نبود، اما در سال‌های خیر به موضوع حساس سیاسی تبدیل شده است

منبع تصویر، EARTH SATELLITE CORPORATION/SCIENCE PHOTO LIBRAR

توضیح تصویر،

مدیریت منابع آبی در گذشته در افغانستان چندان مورد توجه نبود، اما در سال‌های خیر به موضوع حساس سیاسی تبدیل شده است

حکومت افغانستان می‌گوید پس از انجام مطالعات فنی، آماده شده که با کشورهای همسایه در مورد تقسیم منابع آب بحث و گفت‌و‌گو کند.

مقام‌های وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گویند که اعمار بندها و شکبه‌‎های آبی در کشور در اولیت کاری حکومت افغانستان قرار داشته تا از یکسو نیاز برق مرفوع و از سوی دیگر، آب کشاورزی را تأمین شود.

افغانستان آب‌های جاری زیادی دارد ولی فقط می‌تواند از نزدیک به ۳۰ درصد آب‌های خود استفاده کند و باقیمانده آب‌های شیرین آن به کشورهای همسایه سرازیر می‌شود.

این در حالی است که پاکستان در این اواخر به دستور نواز شریف، نخست وزیر این کشور یک کمیته ارزیابی تقسیم آب تاسیس کرده است. مقام‌های پاکستانی می‌گویند اسلام آباد آرزومند است با افغانستان در مورد استفاده از منابع آب منطقه وارد گفت‌وگو شود.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان پیشتر گفته بود که آب یکی از عوامل مهم در توسعه همکاری‌های منطقه‌ای است و با تدوین چارچوب‌های حقوقی و قراردادهایی به اساس منافع دو جانبه یا چند جانبه می‌توان زمینه استفاده بهتر از آب‌ها را فراهم کرد.

او تاکید کرد که کشورهای همسایه باید از اعمار بندها و شبکه‌های آبی در افغانستان حمایت کنند و نگران نباشند زیرا "آب که مدیریت نشده باشد، تقسیم نمی‌شود... آب که در بند و شبکه نباشد، چطور تقسیم شود؟"

گفته می‌شود در بسیاری از موارد، کشورهای همسایه با ناامن ساختن مناطق پروژه‌های مربوط به آب، نمی‌گذارند افغانستان از آب‌های خود استفاده موثر کند.