ولسوال بتی کوت نزدیک محل پرتاپ "مادر بمب‌ها" آمریکا زخمی شد

غالب
Image caption حاجی غالب (سمت چپ) و سید انور خبرنگار بی‌بی‌سی در حال صحبت با پسری که پدرش توسط افراد داعش کشته شده است

حاجی غالب ولسوال/ فرماندار کوت در نزدیکی ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق افغانستان که روز پنجشنبه آمریکا "مادر همه بمب ها" بزرگترین بمب غیر اتمی خود را آنجا پرتاب کرد، در انفجار مین زخمی شد.

عطالله خوگیانی، سخنگوی والی ولایت ننگرهار به بی‌بی‌سی گفت که آقای غالب در این انفجار زخمی شد اما و وضعیت جسمی او خوب است.

او گفت که این حادثه حوالی ساعت ۸ صبح امروز، شنبه ۲۶ حمل/ فروردین به وقت محلی رخداده است.

آقای خوگیانی گفت که آقای غالب براساس گزارش‌های که از فعالیت افراد مشکوک در منطقه "جانی خیل" دریافت شده بود، عازم آنجا بود که این انفجار رخ داد.

دفتر والی ننگرهار با نشر خبرنامه‌ای افزوده که دراین انفجار فرمانده پلیس ولسوالی بتی کوت، مدیر امنیت و شش نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

حاجی غالب قبلا ولسوال اچین بود.

بیشتر بخوانید:

پرتاب 'مادر بمب‌ها' در افغانستان چه پیامی دارد؟

فرمانده ناتو از استفاده 'مادر بمب‌ها' در افغانستان دفاع کرد

او در ۲۶ فبروری/فوریه ۲۰۰۳ در ننگرهار به ظن داشتن ارتباط با مولوی عبدالکبیر والی طالبان در ننگرهار بازداشت شد و تا فبروری سال ۲۰۰۷ در زندان گوانتانامو بود.

حاجی غالب بعد از رهایی از زندان از جانب دولت افغانستان به عنوان ولسوال (فرماندار) اچین انتخاب شد.

ولسوالی اچین و بتی کوت در ولایت ننگرهار در جمع نخستین خاستگاه‌های داعش به شمار می‌روند. این دو منطقه از مناطقی هستند که جنگجویان گروه داعش برای نخستین بار جنگ‌های جبهه‌ای را علیه نیروهای افغان راه اندازی کردند.

در این مناطق قبلا افراد گروه طالبان فعال بودند، اما با ظهور گروه داعش، برخی از جنگجویان تغییر موضع داده و در صفوف گروه داعش جذب شدند.

مطالب مرتبط