کرزی: آمریکا را از خاک افغانستان بیرون می‌کنم

کرزی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سخنان امروز آقای کرزی در شبکه‌های اجتماعی نیز واکنشهای کاربران را در پی‌داشت

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در واکنش به پرتاب"مادر همه بمب‌ها" به ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، گفت که این توهین به مردم افغانستان است و تصمیم گرفته تا آمریکا را از خاک افغانستان بیرون کند.

او که امروز در کابل در کنفرانس "خط دیورند" صحبت می‌کرد، افزود که دیروز، جمعه ۲۵ حمل/فروردین تصمیم گرفته و به این فکر شده که به "تجاوز، ظلم، و دهشت" آمریکا در افغانستان پایان دهد و این کشور را "آزاد" کند.

آقای کرزی با انتقاد از پرتاب "مادر بمب‌ها" توسط آمریکا، آنرا "بمب اتم" خواند و از مقام‌های آمریکایی پرسید: "چرا گذاشتید که دو سال داعش بیاید و دو سال بعد فیصله می‌کنی که ما می‌زنیم. چه طرح داشتی؟"

او مدعی شد که از مدتها مردم شینوار ولایت ننگرهار در دیدار با او گفته بودند که کسانی آمده و آنها را از خانه و کاشانه شان بیرون می‌کنند.

آقای کرزی گفت که با آزمایش این بمب در ولایت ننگرهار متوجه شد که چرا مردم از خانه و سرزمین‌شان کشیده می‌شدند. چون آمریکا می‌خواست که بمب خود را آزمایش کند.

او گفته که در حمله افراد داعش به شفاخانه سردار محمد داوود که بیش از ۵۰ نفر کشته شدند، زمینه‌سازی برای آزمایش این بمب توسط آمریکا بوده است.

آقای کرزی گفت که به عنوان یک افغان اگر حتی کسی دیگر نیز برای بیرون راندن آمریکا در کنار او ایستاد نشود، مانع "توهین" آمریکا خواهد شد.

او پرتاب این بمب را توهین به عزت افغانستان دانست و افزود که این خاک اینقدر بی‌ارزش بود که آمریکا به بهانه داعش مهلک ترین بمب خود را آزمایش کرد.

بیشتر بخوانید:

توضیح ویدئو،

لحظه اصابت "مادر همه بمب‌ها" به هدفی که آمریکا می‌گوید مخفیگاه داعش در ولایت ننگرهار افغانستان بوده است

آقای کرزی گفت که باید از آمریکا پرسیده شود: "تو آمدی که علیه تروریسم جنگ کنی، ولی هر سال تروریسم زیادتر و قتل و ناکامی بیشتر می‌شود و دلیل این ناکامی‌هایت چه است؟ چه کسی تو را ناکام ساخت و اگر نیست چه برنامه‌ای داری؟"

رئیس جمهوری پیشین افغانستان گفت که به عنوان یک شهروند "حکومت وحدت‌ملی" را نماینده خود نمی‌داند.

پیش از این حکومت افغانستان اعلان کرده بود که پرتاب "مادر همه بمب‌ها" بالای تونل‌ها و پایگاه‎های داعش در افغانستان با هماهنگی آنها انجام شده است.

در اولین ساعات پس از پرتاب این بمب آقای کرزی در صحفه رسمی توییتر خود نوشت: "این جنگ علیه تروریسم نیست، بلکه جنگ غیر‌انسانی و سوء استفاده بی رحمانه از خاک افغانستان برای آزمایش سلاح‌های پیشرفته است."

"اگر بمب‌های بزرگ راه حل بود، ما حالا امن‌ترین کشور دنیا بودیم"

علاوه بر رئیس جمهوری پیشین افغانستان، شماری از چهره‌ها و سیاستمداران دیگر افغانستان نیز واکنش‌های متفاوتی به پرتاب این بمب بر مواضع داعش در افغانستان داشته‌اند.

منبع تصویر، AmrullahSaleh Facebook

توضیح تصویر،

امرالله از پرتاب "بمب مادر" بر مواضع داعش در افغانستان استقبال کرده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
به عبارت دیگر

گفتگو با چهره‌های سیاسی، هنری و ادبی از تلویزیون فارسی بی بی سی.

برنامه ها

پایان پادکست

امرالله صالح، وزیر دولت در امور اصلاحات نیروهای امنیتی افغانستان در صفحه فیسبوک خود نیروهای داعش در افغانستان را "ملیشه‌های ساخته شده توسط پاکستان" خوانده و نوشته: "من استفاده مادر بمب‌ها را بالای این گروه (داعش) از ته دل استقبال می‌کنم و به این باور هستم که در برابر دشمن از تمام توان باید استفاده کرد. آنهایی‌که فکر می‌کنند از ملت و حریم عزت ملت نمایندگی می‌کنند، ایکاش حتی اگر نمایشی و نمادین هم که شده بود یک بار به ولسوالی کوت و اچین سفر می‌کردند.

آقای صالح افزوده: "ساحه‌ای که بمبارد شده از سکنه خالی و کوهستانی ا‌ست. هیچ تهاجم خارجی به عزت و شرف افغانستان به اندازه گروه‌های طالب و داعش تقلبی صدمه نزده است. بخاطر شکست این لکه‌های ننگ در دامن این وطن نباید از گرفتن کمک از دنیای بیرون و استقبال از متحدین خارجی ما عار داشت."

اما عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان با این اقدام آمریکا مخالفت کرده است.

آقای زاخیلوال در صفحه توییترش نوشته است: "من استفاده از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای بر کشورمان را که به "مادر همه بمب‌ها" معروف است، سرزنش می‌کنم و نتیجه آن معکوس خواهد بود."

منبع تصویر، OmarZakhilwal

توضیح تصویر،

حضرت عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان با اقدام پرتاب "بمب مادر" از سوی آمریکا بر افغانستان مخالفت کرده است

آقای زاخیلول افزوده است: "اگر بمب‌های بزرگ راه حل بود، ما امروز امن‌ترین کشور دنیا بودیم."

لطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی افغانستان و یک عضو مجلس نمایندگان امروز در صحبت‌هایی در این مجلس با آنکه با پرتاب "بمب مادر" به افغانستان مخالفت کرده، به انتقاد از صحبت‌های آقای کرزی نیز پرداخت.

آقای پدرام گفت: "جناب کرزی چرا در رابطه با چهارصدبستر چنین موضع محکمی نگرفتند، چون فکر می‌کند این در بیرون بیشتر مصرف دارد. و یاد کرزی رفته که پیشقراول همین نیروهای آمریکایی ونیرو‌های اشغال برای آمدن در افغانستان بودند. باید با مردم صادق بود و راست سخن گفت."

جنجال خط دیورند

حامد کرزی در بخش دیگر از سخنرانی امروز خود به مسئله خط دیورند پرداخت و گفت توافق‌نامه خط دیورند از "نهاد" فسخ است، زیرا با فشار حکومت وقت بریتانیا صورت گرفته است.

خط دو هزار و چهارصد کیلومتری جنوب و شرق افغانستان در ۱۸۹۳ در مذاکرات بین عبدالرحمان خان، امیر وقت افغانستان و هنری مورتیمر دیورند وزیر خارجه وقت هند بریتانیایی مشخص شد.

در ماه‌های اخیر آغاز طرح دولت پاکستان برای ایجاد موانع و حصار در امتداد این خط، موجب بحث‌های تازه بر سر سرنوشت خط دیورند شده است و در تازه‌ترین مورد لطیف پدرام، عضو مجلس نمایندگان افغانستان در مجلس این کشور اعلام کرد که اگر قدرت داشته باشد، این موضوع را "تمام شده" اعلام می‌کند و این خط را به عنوان مرز رسمی افغانستان و پاکستان به رسمیت می‌شناسد.

منبع تصویر، LatifPedram Facebook

توضیح تصویر،

لطیف پدرام به انتقاد از دیدگاه‌های آقای کرزی پرداخته است

این اظهارات او واکنش‌های زیادی را در رسانه‌ها و محافل سیاسی افغانستان به دنبال داشت.

آقای کرزی امروز در نشست دیورند گفت که در روزهای نخست ریاست جمهوری‌اش پاکستانی‌ها از او خواستند که روابطش با هند محدود کند و خط دیورند را به رسمیت بشناسد.

او افزود که خط دیورند مسئله بزرگ "ملی" و "تاریخی" افغانستان است و هر افغان خواهان تصاحب خاک خود است.

آقای کرزی در سال‌های آخر ریاست جمهوری‌اش از مقامات آمریکایی به تندی انتقاد کرد و پیمان امنیتی با آمریکا را امضا نکرد.

او همچنین بارها گفته بود که "لانه" تروریسم در آن سوی خط دیورند قرار دارد.

بیشتر بخوانید: