روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۷ حمل

روزنامه ها

اسماعیل شینواری، ولسوال اچین ولایت ننگرهار در شرق افغانستان گفته که در استفاده از"بمب مادر" در این ولسوالی دست‌کم ۹۰ نفر اعضای داعش کشته شده‌اند.

حاشیه‌های پرتاب بزرگترین بمب غیرهسته‌ای به افغانستان و نشست مسکو در مورد صلح در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۷ حمل (فروردین) کابل است.

اظهارات تند حامد کرزی علیه آمریکا

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در واکنش به پرتاب"مادر همه بمب‌ها" به ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، گفته که این توهین به مردم افغانستان است و تصمیم گرفته تا آمریکا را از خاک افغانستان بیرون کند.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که پرتاب‭ ‬‮"بمب‭ ‬مادر‮"‬‭ ‬در‭ ‬اچین‭ ‬یک‭ ‬ضرورت‭ ‬نظامی‭ ‬بود همانگونه که ‬مقام‌های‭ ‬دولتی‭ ‬می‌گویند‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬لحاظ‭ ‬نظامی‭ ‬و‭ ‬فنی،‭ ‬ضرورت‭ ‬داشت‭ ‬که‭ ‬از‭ ‬هوا،‭ ‬آتش‭ ‬بر‭ ‬شبکه‭ ‬تونل‌های‭ ‬داعش‭ ‬پرتاب‭ ‬شود زیرا ‬تونل‌های‭ ‬داعش‭ ‬در‭ ‬اچین‭ ‬خیلی‭ ‬پیچیده‭ ‬بود.

۸‌صبح نوشته تردیدی‭ ‬نیست‭ ‬که‭ ‬رئیس‌جمهوری‭ ‬ایالات‭ ‬متحده‭ ‬با‭ ‬پرتاب‭ ‬بمب‭ ‬مادر‭ ‬به‭ ‬اچین‭ ‬خواست‭ ‬به‭ ‬کشورهای‭ ‬رقیب‭ ‬و‭ ‬دشمن‭ ‬آمریکا‭ ‬هم‭ ‬پیام‭ ‬سیاسی‭ ‬لازم‭ ‬را‭ ‬بفرستد اما ‬سیاستمداران‭ ‬عوام‌فریب‭ ‬افغانستان‭ ‬باید‭ ‬این‭ ‬موضوع‭ ‬را‭ ‬دستمایه‭ ‬تبلیغات‭ ‬سیاسی‭ ‬قرار‭ ‬ندهند.

۸‌صبح افزوده که این‭ ‬سیاستمداران‭ ‬بهتر‭ ‬است‭ ‬سوژه‭ ‬دیگر‭ ‬پیدا‭ ‬کنند. ‬این‭ ‬بمب‭ ‬روی‭ ‬مردم‭ ‬افغانستان‭ ‬پرتاب‭ ‬نشده،‭ ‬بلکه‭ ‬روی‭ ‬دشمنان‭ ‬مردم‭ ‬افغانستان‭ ‬پرتاب‭ ‬شده‭ ‬است‭. ‬این‭ ‬آقایان‭ ‬که‭ ‬خواستار‭ ‬خروج‭ ‬آمریکا‭ ‬هستند،‭ ‬چه‭ ‬بدیلی‭ ‬دارند؟‭ ‬

نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح تاکید می‌کند که حکومت‭ ‬وحدت‭ ‬ملی‭ ‬باید‭ ‬در‭ ‬برابر‭ ‬هرنوع‭ ‬تلاشی‭ ‬که‭ ‬هدفش‭ ‬برهم‭ ‬زدن‭ ‬امنیت‭ ‬ملی‭ ‬افغانستان‭ ‬است،‭ ‬بایستد‭ ‬و‭ ‬اجازه‭ ‬ندهد‭ ‬که‭ ‬کسی‭ ‬به‭ ‬نام‭ ‬کلان‭ ‬قوم‭ ‬و‭ ‬نظایر‭ ‬آن،‭ ‬برای‭ ‬کشور‭ ‬مشکل‭ ‬خلق‭ ‬کند‭.‬

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که حامد کرزی ارگ را در برابر سوال سختی قرار داد: اگر شما از استفاده‌ این بمب در اچین خبر داشتید، مرتکب خیانت ملی شده‌اید زیرا به باور آقای کرزی، آمریکا یکی از تسلیحات خطرناک نظامی‌اش را در خاک این کشور آزمایش کرده؛ این استدلال تا حدی با روحیه میهن‌پرستانه هر شهروندی سازگار است.

اما اطلاعات روز افزوده که عدم صداقت کرزی، جایی برای تردید ندارد. کرزی افتادن بمب بر مواضع داعش را به‌مثابه فرصتی بازشناخته که در آن می‌تواند رئیس‌جمهور غنی و تیمش را در معرض فشار شدید سیاسی و افکار عمومی قرار بدهد و از جهتی دیگر به‌عنوان بازیگر ملی‌گرا و شجاع دوباره وارد مناسبات سیاسی شود.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که استفاده از بزرگترین بمب غیر هسته‌ای آمریکا در اچین ننگرهار که به کشته شدن نزدیک به صد تن از نیروها به شمول فرماندهان داعش انجامید، با استقبال عمومی در داخل کشور روبرو گردید.

افغانستان با اشاره به واکنش حامد کرزی، نوشته که کرزی در دوران حکومتش به سیاست‌های ضعیف و مبهم در برابر گروه‌های تروریستی متهم بود و بسیاری از کارشناسان، قدرت امروزی طالبان و سایر گروه‌های تروریستی در افغانستان را نتیجه سیاست‌های ضعیف و منفعلانه حکومت کرزی می‌دانند.

افغانستان افزوده که این مبارزه از آنجایی که در راستای منافع مردم افغانستان صورت می‌گیرد و با امنیت عمومی ارتباط تنگاتنگ دارد، قابل توجیه و دفاع می‌باشد و اظهارات شخصی نمی‌تواند قضاوت عمومی نسبت به این مساله را تحت شعاع قراردهد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که آقای کرزی در حالی از خروج نیروهای آمریکایی حرف می‌زند که توسط همین نیروها به کابل انتقال یافت تا رهبری حکومت را به عهده بگیرد.

آرمان ملی نوشته که کرزی می‌خواهد با سخنان تازه اش از فرصت کنونی برای تحکیم موقعیت‌های خویش بهره ببرد.

نشست مسکو در مورد صلح در افغانستان

روزنامه ماندگار نوشته که روز گذشته وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که نشست یک‌روزه مسکو درباره اوضاع افغانستان به گونه «رضایت‌بخش» برگزار شده و دور بعدی آن نیز در کابل برگزار خواهد شد.

ماندگار می‌نویسد که رضایت‌بخش خواندن نشست‌هایی مانند مسکو، زمانی منطقی و حقیقی می‌نماید که دولت افغانستان با اتکا به دانش دیپلماسی، پای به مذاکرات بگذارد و کشورهای شرکت‌کننده در نشست‌های مرتبط با اوضاع امنیتی افغانستان را در جهت نیل به منافع ملی خود بسیج کند.

ماندگار افزوده انتظار می‌رفت که جانب افغانستان در این نشست برگه‌های تضمین محکمی از همکاری پاکستان برای برقراری صلح و امنیت در کشورش دریافت می‌کرد و معادله جدیدی را در فضای همکاری‌های امنیتی منطقه‌ و افغانستان صورت‌ می‌‌داد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار "یقینا در نبود چنین رویکردی، ادامه این نشست‌ها و برگزاری دورهای بعدی، تنها به پیچید‌گی جنگ در افغانستان می‌انجامد و دیگر هیچ!"

روزنامه راه مدنیت نیز می‌نویسد که برگزاری نشست مسکو تلاشی از سوی روسیه است برای این که ابتکار عمل را در افغانستان از دست آمریکا بگیرد.

راه مدنیت نوشته که مساله در سوریه و عراق خلاف آنچه آمریکا می‌خواست، انکشاف یافت و اوضاع در افغانستان نیز آهسته آهسته از کنترل آمریکا و متحدانش بیرون می‌شود.