دادگاه عالی افغانستان: تمام دارایی‌ قاچاقچیان مواد مخدر مصادره می‌شود

قاچاق

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

به گفته مسئولین قبل از این دارایی‌های غیر منقول قاچاقچیان مصادره نمی‌شد

دادگاه عالی افغانستان تصویب کرده که تمام دارایی‌های منقول و غیر منقول قاچاقچیان مواد مخدر مصادره شود.

قبل از این تنها دارایی‌های منقول این افراد مصادره می‌شد و به همین دلیل به گفته مقام‌ها شمار زیادی از آنان خانه و زمین می‌خریدند.

مسئولان افغانستان اعلام کرده که هدف از این کار شدت بخشیدن به روند مبارزه با مواد مخدر است.

احمد خالد موحد، سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم مسکرات و مواد مخدر افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که هدف از مصادره تمام دارایی‌های قاچاقیچان مبارزه همه جانبه و همچنین جلوگیری از جمع شدن پول سیاه در نزد این افراد است.

او گفت خریداری خودرو و سایر دارایی‌ها همانند زمین توسط این قاچاقچیان با پول سیاه انجام می‌شود و برای مبارزه همه جانبه با قاچاق مواد مخدر اکنون دادگاه عالی تصویب کرده که تمام دارایی‌های این افراد مصادره شود.

به گفته او هدف دیگر این کار جلوگیری از پولشویی و قطع منابع مالی این قاچاقچیان است.

براساس گزارش سازمان ملل، افغانستان را یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد مخدر جهان است.

بیشتر بخوانید:

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم و مسکرات مواد مخدر گفته که در سال گذشته خورشیدی ۴۶۳ پرونده قاچاق مواد مخدر را بررسی و ۵۷۷ نفر را به اتهام قاچاق مواد مخدر بازداشت کرده که ۲۸ نفر آنان کارمندان دولتی بودند.

براساس آخرین گزارش حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل تولید مواد مخدر افغانستان در سال گذشته میلادی ۴۳ درصد افزایش یافته بود.

در سال ۲۰۱۶ مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به چهار هزار و ۸۰۰ تن رسیده بود در حالی که این آمار در سال ۲۰۱۵ میلادی ۳۳۰۰ تن بوده است.