وزارت بهداشت افغانستان: پرتاپ 'مادر بمب‌ها' عوارض جانبی نداشته است

اچین

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

این دره محل اصابت "مادر همه بمب‌ها" بوده است

وزارت صحت عامه/ بهداشت افغانستان اعلام کرده که تحقیقات ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد که پرتاب "مادر همه بمب‌ها" در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق این کشور عوارضی جانبی و بهداشتی بر مردم منطقه به جا نگذاشته است.

بعد از پرتاب این بمب، شماری کاربران شبکه‌های اجتماعی و نهادهای مدنی به عوارض جانبی آن واکنش‌ نشان‌ دادند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان از جمله منتقدان اصلی بود که از عوارض جانبی این بمب به شدت انتقاد کرد و آنرا "بمب اتمی" خواند. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم از عوارض سوء این بمب بر زنان باردار، کودکان و محیط زیست ابراز نگرانی کردند.

شماری از فعالان مدنی و از جمله یک حزب سیاسی با راه‌اندازی تجمع اعتراضی از اثرات مخرب پرتاب این بمب ابراز نگرانی کردند.

توضیح تصویر،

سخنگوی وزارت بهداشت: در نتیجه پرتاب "مادر بمب‌ها" حتی یک غیر نظامی هم صدمه ندیده است

وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که برای روشن شدن اثرات جانبی پرتاب این بمب، تحقیقاتی را آغاز کرده تا مشخص شود که آیا مردم منطقه از آن آسیب دیده است و یا خیر؟

وحید مجروح، سخنگوی این وزارت امروز (یکشنبه، ۲۷ حمل/فروردین) گفت که تیم تحقیقات این نهاد که به محل پرتاب "مادر همه بمب‌ها" اعزام شده بود، هنوز نشانه‌ای از اینکه به مردم ساکن در نزدیک محل انفجار صدمه وارد شده باشد، را پیدا نکرده است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، در نتیجه پرتاب این بمب حتی یک غیر نظامی هم صدمه ندیده است. او تصریح کرد که هیج غیر نظامی زخمی نشده و حتی در میان کشته شدگان نیز هنوز اجساد افراد غیر نظامی پیدا نشده ‌است.

آقای مجروح گفت که قبل از پرتاب این بمب مطالعات لازم درباره تاثیرات جانبی آن انجام شده بود.

برخی از تلویزیون‌های محلی یک روز بعد از اصابت این بمب در اچین، گزارش‌های تصویری را پخش می‌کردند که شماری از کودکان پس از پرتاب بمب شنوایی خود را ازدست داده‌اند.

مقام‌های بهداشت این موضوع را رد نکرده، گفته‌اند که این عوارض کوتاه مدت بوده است.

توضیح تصویر،

شماری از اعضای یک حزب سیاسی نیز در کابل تظاهرات اعتراضی را بر پا کردند

امروز شماری از مردم و اعضای یک حزب سیاسی در کابل تجمع اعتراضی را بر پا کردند.

تظاهرکنندگان مدعی شدند که بمب در یک محل خالی از سکونت و صرف برای آزمایش به کار رفته است.

آنان می‌گفتند که آمریکا با این آزمایش در صدد نشان دادن زهر چشم به رقبای منطقه‌ای‌ خود است که نشان دهد در پایگاه‌هایش "مدهش‌ترین" تسلیحات را جابجا کرده است.

این معترضان می‌گفتند که به کار بردن این بمب هیج ارتباط به روند مبارزه با تروریسم در افغانستان ندارد.

منبع تصویر، Getty Images

معترضان گفتند که با افزایش تنش در روابط آمریکا و روسیه در سوریه، اکنون محل رویا روی دیگر این دو ابرقدرت افغانستان خواهد بود.

معترضان اعلام کردند که افغانستان در زمان اشغال این کشور توسط شوروی سابق به میدان جنگ سرد مبدل شد و خونین ترین و فاجعه بارترین دوران تاریخش را تجربه کرد که دیگر نباید اجازه داد تا این کشور به کام تباهی فرو رود.

آنان مدعی بودند که قربانی اصلی " مادره همه بمب‌ها" مردم فقیر و بی‌دفاع افغانستان هستند و استفاده از این اسلحه‌ها تاثیرات ناگوار زیست محیطی را در پی‌خواهد داشت.