روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۸ حمل

روزنامه
توضیح تصویر،

روزنامه ۸‌صبح

ژنرال هربرت ریموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ملاقاتش با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که با مبارزه مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و نیروهای بین‌المللی، "تروریستان" دیگر مکانی امنی در این کشور نخواهند داشت.

روزنامه‌های ۲۸ حمل (فروردین) کابل، سرمقاله‌های امروزشان را به سفر مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ به کابل اختصاص داده‌اند.

پیام سفر مک مستر برای افغانستان و منطقه

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که نگاه سرد باراک اوباما به کرزی و لجاجت رئیس‌جمهور پیشین در انتقاد از آمریکا، نگرانی‌های جدی را به‌وجود آورده بود اما می‌توان سفر جنرال مک‌مستر را به کابل، به‌عنوان شروع فصل جدیدی از مناسبات دو کشور تلقی کرد.

اطلاعات روز نوشته که به‌دلیل وابستگی مالی، سیاسی و امنیتی به کمک‌های ایالات متحده، وضعیت مبهم مناسبات دو کشور قابل نگرانی نیز بود؛ آن‌هم در وضعیتی که طالبان بیش از سال‌های گذشته قدرت گرفته و شبکه‌های تروریستی به‌شمول داعش در کار نفوذ به کشور و گسترش دامنه‌ بی‌ثباتی‌اند.

اطلاعات روز افزوده آن هم در زمانی که افغانستان کانون اتحاد مقطعی کشورهایی شده که می‌تواند منافع آمریکا و نیز دولت را با تهدید و بی‌ثباتی بیشتر روبه‌رو کند. چین، روسیه و پاکستان بیش از هر زمانی بر سر مسایل افغانستان نزدیک شده‌اند. ایران، با بازگشت پیروزمندانه از خاورمیانه، قطعا در افغانستان مجال اعمال فشار بر آمریکا را یافته است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، سفر مک‌مستر را به کابل و سپس به دهلی‌نو می‌توان در همین راستا ارزیابی کرد.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که سفر ژنرال مک‌مستر به افغانستان آن هم در شرایط فعلی دارای پیام‌های مختلفی هم برای افغانستان و هم برای کشورهایی است که به نحوی در قضیه افغانستان دخیل هستند.

افغانستان نوشته که نابودی داعش، تداوم حمایت از دولت افغانستان، بی اثر ساختن نشست مسکو برای افغانستان و ارتقای جایگاه افغانستان در بین همکاران بین‌المللی‌اش از پیام‌های واضح این سفر بود.

افغانستان افزوده که اگر افغانستان بتواند از فرصت پیش آمده استفاده کرده و دوباره پیمان استراتژیک امنیتی میان ایالات متحده و افغانستان را در عرصه عمل بکشاند، موفقیت بزرگی به دست خواهد آورد و از بسیاری از مداخلات کشورهای حامی تروریسم جلوگیری خواهد کرد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که سفر آقای مک‌مستر در حالی صورت می‌گیرد که با به قدرت رسیدن آقای ترامپ، احساس می‌شد که روابط افغانستان و آمریکا دست خوش تغییر و تنزیل کیفی خواهد شد.

ماندگار نوشته که اکنون که آقای غنی مورد لطف رئیس جمهوری آمریکا و برخی سیاستمداران دیگر این کشور قرار گرفته، با توجه به تجارب گذشته "به روسای جمهور هر دو کشور پیشنهاد می‌شود که این رابطه را از دوستی و رفاقت شخصی و تیمی به شراکت راهبردی در سایه خواستها و مصالح همگانی مردمان دو کشور ارتقا دهند."

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که این اولین سفر یک مقام دولت آمریکا پس از به قدرت رسیدن ترامپ، به افغانستان است.

آرمان ملی نوشته که از اظهارات این مقام آمریکایی برداشت می‌شود که افغانستان هنوز در محراق توجه آمریکا قرار داد و این کشور متعهد به همکاری با دولت افغانستان است.

آمریکا و طالبان

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که پیام‭ ‬آقای‭ ‬مک‬مستر‭ ‬روشن‭ ‬بود همانطور که ‬او‭ ‬بر‭ ‬تداوم‭ ‬حمایت‭ ‬استراتژیک‭ ‬ایالات‭ ‬متحده‭ ‬از‭ ‬حکومت‭ ‬افغانستان‭ ‬تاکید‭ ‬کرد ‬اما‭ ‬چیزی‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬سخنان‭ ‬آقای‭ ‬او ‬زیاد‭ ‬روشن‭ ‬نبود،‭ ‬مصادیق‭ ‬تروریسم‭ ‬است.

۸‌صبح نوشته که یرای‭ ‬ایالات‭ ‬متحده‭ ‬داعش‭ ‬یک‭ ‬گروه‭ ‬تروریستی‭ ‬است ‬اما‭ ‬ایالات‭ ‬متحده‭ ‬تا‭ ‬حال‭ ‬طالبان‭ ‬را‭ ‬یک‭ ‬سازمان‭ ‬تروریستی‭ ‬اعلام‭ ‬نکرده‭ ‬است‭. ‬

۸‌صبح افزوده که ایالات‭ ‬متحده‭ ‬رهبران‭ ‬طالبان‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬فهرست‭ ‬گروه‌های‭ ‬تروریستی‭ ‬قرار‭ ‬داده‭ ‬است،‭ ‬ ‬شبکه‭ ‬حقانی‭ ‬را‭ ‬که‭ ‬یکی‭ ‬از‭ ‬زیرمجموعه‌های‭ ‬طالبان‭ ‬است،‭ ‬تروریست‭ ‬می‌دانند‭ ‬و ‬طالبان‭ ‬پاکستانی‭ ‬در‭ ‬فهرست‭ ‬گروه‌های‭ ‬تروریستی آنان هستند اما طالبان افغان به عنوان یک سازمان وارد این فهرست آمریکا نشده اند. ‬

۸‌صبح می‌نویسد که طالبان‭ ‬حاضر‭ ‬به‭ ‬مذاکره‭ ‬نیستند‭ ‬و‭ ‬اعتقادی‭ ‬به‭ ‬دولت‭ ‬مدرن‭ ‬و‭ ‬دموکراسی‭ ‬ندارند و حتی نمی‌خواهند که سازمان اسلام‌گرای نهادباور باشند بنابراین ایجاب می‌کند که کابل درج نام گروه طالبان در فهرست سازمان‌های تروریستی دولت آمریکا را از کاخ سفید درخواست کند.