مقام‌های محلی: شورشیان مخالف دولت شش نفر را در شمال و جنوب افغانستان تیرباران کردند

طالبان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

افراد گروه طالبان بارها در مناطق تحت کنترل خود دست به تیر باران و سنگسار افراد به اتهام ارتباط نامشروع زده‌اند

مقامات ولایت‌های سرپل در شمال افغانستان و لوگر در جنوب این کشور از تیرباران ۶ غیرنظامی از جمله یک کودک از سوی شورشیان طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) خبر داده‌اند.

ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل به بی‌بی‌سی گفت که افراد وابسته به گروه طالبان و اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) القاعده که در ولسوالی صیاد منطقه "بلانغورنو" این ولایت فعالیت دارند، یکشنبه شب، ۲۷ حمل/فروردین، سه زن و یک کودک را تیرباران کرده‌اند.

او گفت که این منطقه تحت کنترل افراد گروه طالبان است و این سه زن و یک کودک به اتهام همکاری با نیروهای دولتی توسط شورشیان تیرباران شده‌اند. اما به گفته او آنان ارتباطی با نهادهای دولتی نداشته‌اند.

به گفته آقای امانی بعضی گزارش‌ها نیز وجود دارد که این افراد در پرتاب خمپاره گروه طالبان کشته شده‌اند، ولی او صحت این گزارش را رد می‌کند.

منابع محلی ولایت لوگر در جنوب کابل، نیز اعلام کردند که یک مرد و یک زن توسط شورشیان طالبان در این ولایت تیرباران شده‌اند.

سلیم صالح، سخنگوی والی لوگر، به بی‌بی‌سی گفت که این دو نفر باشنده قریه "آب بازک" ولسوالی محمد آغه لوگر بودند و تا هنوز مشخص نیست که آنان با هم چه نسبتی داشته‌اند.

به گفته این مقام محلی این دو نفر به اتهام داشتن روابط "نامشروع" محاکمه صحرایی و بعد تیرباران شده‌اند.

او گفت این دو نفر روز شنبه/ ۲۶ حمل/ فروردین در قریه آب بازک ولایت لوگر توسط نیروهای مخالفان مسلح دولت تیرباران شدند.

به گفته آقای صالح تحقیق درباره چگونگی وقوع این حادثه آغاز شده ‌است.

افراد گروه طالبان چندین بار در ولایت‌های مختلف افغانستان از جمله ولایت بدخشان در شمال شرق زنان و مردان را به جرم داشتن ارتباط نا مشروع محکمه صحرایی و آنان را سنگسار و یا تیرباران کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: