قربانی کاغذبازی اداری، دست به دامان بادبادک شد: آقای اشرف غنی به دادم برس!

  • ارشاد هنریار
  • بی‌بی‌سی افغانستان
توضیح ویدئو،

روش مبتکرانه مرد افغان برای رساندن نامه هایش به ارگ ریاست جمهوری

گل‌رسول، تاجر افغان به محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان نوشت: "برای دریافت یک لقمه نان حلال دو سال پیش کار ساختمان سرک/جاده بند المار ولایت فاریاب را قرارداد کردم. تقریباً هشتاد درصد آن را تکمیل کرده‌ام. اما پروژه شرکت ما از سوی ادارۀ تدارکات ملی به دلایل نامعلوم فسخ شد. تمویل‌کنندگان پولم را نپرداختند. تمام وسایل ما در محل مانده. ماهانه ۱۱هزار دلار به من خسارت وارد می‌شود. به کارگران بدهکار شده‌ام. در یک سال گذشته بارها به ادارات دولتی مراجعه کردم. کسی راهم نداد و به مشکلم رسیدگی نکرد."

اما آنچه این روزها نام این پیمان‌کار ورشکستۀ افغان را روی زبان‌ها آورده، شیوه‌ای‌ است که او برای رساندن نامه‌اش به ارگ، دفتر ریاست جمهوری انتخاب کرده است.

آغاز ماجرا

از گل‎رسول داستان کاغذپرانش را پرسیدم. گفت وقتی راه‌های عادی برای حل مشکل‌اش به بن‌بست خورد به فکر راه متفاوت شد. فرستادن نامه به ارگ با کاغذپران/ بادبادک!

منبع تصویر، Social Media

توضیح تصویر،

نامه آقای خاکسار بر روی این بادبادک چسپانده شده بود

او که خودش کارکردن با کامپیوتر را بلد نیست، دست به دامان یکی از دوستانش می‌شود تا درد دل او را تایپ کند؛ تا او آن را چاپ کرده با کاغذپران‌ها به ارگ بفرستد. طرحی که اول از سوی دوستانش به شوخی و تمسخر گرفته شده و در نهایت عملی می‌شود.

پس از چاپ این نامه، گل رسول ۱۵۰ کاغذپران می‌خرد و بر هرکدام آن نامه‌اش را می‌چسپاند. او تپۀ وزیر اکبرخان را برای هوادادن کاغذپران‌هایش انتخاب می‌کند. نزدیک‌ترین مکان؛ جایی که پرچم دفتر کار اشرف غنی از آنجا دیده می‌شود.

سرانجام گل‌رسول با کمک بچه‌های تپۀ وزیر اکبرخان کاغذپران‌ها را به هدف رسیدن به ارگ هوا می‌فرستند. کاری که بیشتر به پرتاب تیر در تاریکی می‌ماند.

توضیح تصویر،

او ۱۵۰ دانه بادبادک خرید و با چسپاندن نامه اش به دست بچه‌ها داد تا به هوا رها کنند

بخش جالب ماجرا؛ رسیدن نامه به دست رئیس اجرایی حکومت است.

یکی از ده‌ها کاغذپران رها شده از تپۀ وزیر اکبرخان به قصر سپیدار، دفتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت می‌نشیند و نامۀ گل‌رسول توجه ماموران امنیتی را جلب می‌کند.

محمدغوث نیازی، از کارمندان بخش امنیتی که با دیدن این نامه شگفت‌زده شده بود، آن را به دست رئیس اجرایی می رساند.

او گفت: "روز پنجشنبه بود. رئیس اجرایی با گروهی از جوانان در صحن قصر سپیدار نشستی داشت. یکباره متوجه شدم که کاغذپرانی روی سبزه‌های نزدیک محلی که جوانان نشسته بودند، نشست. آن را به رئیس اجرایی سپردم."

در پایان نامه‌ا‌ی گل‌رسول این جمله نوشته شده بود.

"نوت: هرشخص که این نامه را دریافت نمود، بخاطر وجیبه اسلامی و انسانی به جناب رئیس جمهور برساند."

در آخر هم شمارۀ تماس گل‌رسول.

توضیح تصویر،

نامه گل رسول در دل بادبادک

این ابتکار گل‌رسول به دل خیلی‌ها چنگ زد. جاوید فیصل، معاون سخنگوی رئیس اجرایی می‌گوید: "همانطور که این هموطن ما تقاضا کرده، آقای عبدالله تصمیم گرفته این امانت را به صاحبش که رئیس جمهوری است، برساند."

من که برای یافتن سرنخ از چند و چون این کاغذپران به قصر سپیدار رفته بودم، زمانی به آنجا رسیدم که آقای عبدالله در حال رفتن به دفتر رئیس جمهوری بود و کاغذپران را هم با خود داشت.

حالا به نظر می‌رسد گل‌رسول یک قدم به هدف‌اش نزدیک‌تر شده است.

برای شهروندان عادی افغان، رسیدن به ادارات مهم دولتی که دور بسیاری از آنها دیوارهای بتونی قد کشیده ‌است، کار آسانی نیست. تهدیدهای جدی امنیتی و دیوان‌سالاری پیچیده به این دشواری افزوده است.

با همۀ این دشواری‌ها حالا نامه گل رسول به رئیس جمهوری رسیده، آیا کسی از ارگ شماره گل‌رسول را خواهد گرفت؟!

توضیح تصویر،

نامه گل رسول اکنون به دست رئیس اجرائی حکومت افغانستان رسیده است

دوا خان مینه‌پال، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی می‌گوید که ریاست جمهوری نامه‌ای را که به هر وسیله به ارگ برسد، بررسی خواهد کرد.

او گفت که وقتی نامه به دست ریاست اجرائی رسیده است، به معنی رسیدن آن به رئیس جمهوری افغانستان است.