هشدار احمد ضیا مسعود به اشرف غنی و واکنش ریاست جمهوری افغانستان

توضیح ویدئو،

احمد ضیا مسعود: اشرف غنی کشور را به سمت بی ثباتی و جنگ داخلی می برد

احمد ضیا مسعود، نماینده فوق‌العاده پیشین رئیس جمهوری افغانستان در امور اصلاحات و حکومتداری خوب که دیشب با فرمان آقای غنی از این سمت عزل شد، هشدار داد که آقای غنی با عزل او کشور را به سمت بی‌ثباتی و جنگ داخلی پیش می‌برد.

آقای مسعود امروز،سه شنبه ۲۹ حمل/فروردین در یک نشست خبری در کابل گفت که فرمان رئیس جمهوری درباره عزل خود را از تلویزیون ملی افغانستان شنیده و با او در زمینه عزلش مشوره نشده بود.

او گفت که رئیس جمهوری اکنون باید به کسانی که به تشویق او به پای صندوق‌های رای در انتخابات ریاست جمهوری رفته جواب بدهد و افزود:" همگی اخطار می‌دهند که حکومت اگر اشتباه خود را پس نگیرد، هرچه دلش خواست انجام می‌دهند که ما برای فعلا همه را گفته‌ایم که در جای خود باشند."

او گفت که برای گرفتن تصمیم نهایی منتظر هوادارانش است که از ولایت‌های مختلف در حال ورود به کابل هستند.

مطالب بیشتر:

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

احمد ضیا مسعود در دور دوم انتخابات ریاست سال 2014 در کنار تیم تحول و تداوم قرار گرفت و از نامزدی اشرف غنی حمایت کرد

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که بربنیاد قانون اساسی این کشور، رئیس جمهوری صلاحیت عزل و نصب‌های کارمندان ارشد دولتی را دارد و احمد ضیا مسعود برای بهبود "موثریت و کارآمدی" اداره از کارش برکنار شده است.

در همین حال مجیب‌الرحمن رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان گفته است که در مورد برکناری آقای مسعود، رئیس جمهوری افغانستان با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور مشورتی نکرده بود.

آقای احمد ضیا مسعود امروز گفت که حکومت وحدت ملی بر اساس قراردادی میان طرفین ایجاد شده و تعهد کتبی وجود دارد که هیج گروهی، گروه دیگر را از ساختار سیاسی حذف نکند.

او خطاب به آقای غنی گفت: "شما قدرت و حق عزل مرا ندارید. خواهش من است که آقای غنی این فرمان خود را پس بگیرد. به مردم افغانستان بگوید که این فرمان فاقد محتوا و زمینه بی‌ثباتی را در کشور مهیا می‌سازد."

آقای مسعود گفت که افغانستان در شرایطی است که به ثبات نیاز دارد و رئیس جمهور به دلیل اینکه حکومت مصلحتی است حق عزل کسی را ندارد.

توضیح صدا،

ارگ ریاست جمهوری: احمد ضیا مسعود برای بهبود موثریت و کارآمدی اداره برکنار شد

او گفت که به دلیل جلوگیری از جنگ داخلی و قومی نشدن سیاست در انتخابات ۲۰۱۴ ریاست جمهوری شرکت کرده‌ است.

آقای مسعود تاکید کرد: "مردم از من می‌پرسند که علت اینکه از ساختار سیاسی حذف شدید چیست؟ من گناه خود را نمی‌دانم و گناهم به من گفته نشده و نه به داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی گفته شده و با او نیز صحبت نشده ‌است."

او گفت که رئیس جمهوری حق ندارد او را عزل کند زیرا این کار بی‌ثباتی سیاسی را باعث می‌شود و کشور را به یک جنگ داخلی آماده می‌سازد.

آقای مسعود افزود که اگر رئیس جمهوری مایل باشد که کشور را به سمت بی‌ثباتی، ناامنی و به سمت جنگ داخلی پیش ببرد و افغانستان نتواند مراحل پیشرفت اقتصادی و اجتماعی را طی کند به خودش مربوط می شود.

احمد ضیا مسعود خطاب به رئیس جمهوری گفت: "آقای غنی، زمینه را به یک بی ثباتی سیاسی دیگر آماده نساز بخاطر اینکه مردم افغانستان تحمل و طاقت بی‌ثباتی سیاسی و ناامنی گسترده و جنگ داخلی را ندارند."

توضیح صدا،

سخنگوی عبدالله: در مورد برکناری احمد ضیا مسعود با ریاست اجرایی مشورت نشده

او درباره دلیل صدور این فرمان گفت که علت این است "که یک نفر می‌خواهد آنچه را که میل خودش است به سر ملت تحمیل کند."

توضیحات ارگ ریاست جمهوری

آقای مرتضوی در گفت‌وگوی با بی‌بی‌سی همچنین اظهارات آقای مسعود را که او از برکناری‌اش از طریق تلویزیون ملی افغانستان با خبر شده، تایید کرد.

او گفت که همه فرمان‌های رئیس جمهور از راه رسانه‌های دولتی نشر می‌شود.

سرپرست سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان همچنین در پاسخ به این سوال که آقای مسعود گفته چون با اشرف غنی، توافقنامه‌ای امضا کرده، نباید از قدرت کنار زده شود، تاکید کرد همانطوری‌ که آقای مسعود با فرمان رئیس جمهوری تعیین شده بود، با فرمان او برکنار شده است.

شاه حسین مرتضوی تلویحا گفت که رئیس جمهوری قصد ندارد آقای مسعود را در پست دیگری در دولت تعیین کند و افزود که احمد ضیا مسعود یک شخصیت سیاسی افغانستان است و می‌تواند در چارچوب قوانین افغانستان به فعالیت‌های سیاسی‌اش ادامه بدهد.

واکنش ریاست اجرایی

مجیب‌الرحمن رحیمی، سخنگوی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز گفت که در مورد برکناری احمد ضیا مسعود، رئیس جمهوری با آقای عبدالله مشورت نکرده است.

او گفت که ریاست اجرایی موضع خاصی در مورد این تصمیم رئیس جمهوری ندارد ولی با توجه به آنکه آقای مسعود عضو شورای امنیت ملی و کابینه دولت وحدت ملی افغانستان است، باید با ریاست اجرایی در این مورد مشورت می‌شد.

آقای رحیمی گفت که امروز آقای عبدالله با احمد ضیا مسعود دیدار داشته و این موضوع را به او مشخص ساخته که از قبل در جریان این تصمیم قرار نداشت.

شب گذشته، رئیس جمهوری افغانستان در فرمانی احمد ضیا مسعود را از سمت او برکنار کرد.

در فرمان کوتاه آقای غنی که از سوی ارگ ریاست جمهوری منتشر شده، به اصل ۶۴ قانون اساسی افغانستان استناد شده که اختیار عزل و نصب کارمندان ارشد دولتی را به رئیس جمهوری داده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در مورد دلیل برکناری آقای مسعود هنوز توضیحی نداده است.