واکنش پدری مسلمان به دخترش که می‌خواست حجاب خود را کنار بگذارد

لمیا، دختری عرب حق نشر عکس LAMYAA
Image caption لمیا: من شخصا حجاب را انتخاب کردیم، برای خودم و برای خدا

حمایت بی‌دریغ پدر مسلمانی از دختر نوجوانش که گفته بود دیگر نمی‌خواهد حجاب سر کند، توجه کاربران اینترنت را به خود جلب کرده است.

لمیا ۱۷ ساله که در پنسیلوانیا آمریکا زندگی می‌کند، عکس مکالمه با پدرش را توییت کرد که در آن به او گفته بود در نظر دارد دیگر حجاب نپوشد. پدرش که در عربستان زندگی می‌کند، بدون چون و چرا از او حمایت کرد.

این اتفاق در حالی رخ داد که پسری در یک گروه چت به لمیا گفته بود که اگر حجابش را کنار بگذارد، به احتمال زیاد مورد ضرب و شتم پدرش قرار می‌گیرد.

لمیا به بی‌بی‌سی گفت که او در واقع قصد نداشت که حجاب را کنار بگذارد: "اصلا چنین چیزی مطرح نبود. فقط می خواستم ثابت کنم که پدرم چنین نخواهد کرد."

عده ای از کاربران از واکنش پدر لمیا حمایت کردند، اما دیگران گفتند که آنها انتخاب کنار گذاشتن حجاب به طور اختیاری را ندارند.

حق نشر عکس TWITTER/@LXMYAA

ترجمه متن پیامهای رد و بدل شده میان لمیا و پدرش چنین است:

_ بابا، می خواهم یک چیزی بگویم

+بگو... (به عربی) عزیزم خوبی؟

_ آره خوبم، فقط داشتم فکر می کردم که می خواهم حجابم را بردارم

+ عزیز دلم این تصمیمی نیست که من بگیرم. تصمیم هیچ مردی نیست [که برای تو بگیرد]. اگر احساس می کنی که می خواهی این کار را بکنی، بکن. هر تصمیمی بگیری من از تو حمایت می کنم... همه چی رو به راه است؟ اتفاقی افتاده؟


لمیا در مورد چگونگی آغاز ماجرا گفت: "من به عنوان یک عرب و یک زن مسلمان در مورد ریاست جمهوری ترامپ نگرانی‌های جدی داشتم. من در آن گروه چت گفتم که مسلمان هستم و همان پسر احساس ناراحتی کرد و برایم چنین گفت. "

"هنگامی که واکنش شیرین پدرم را دیدم، احساس کردم که این در واقع ثابت می‌کند که تصورات نادرستی در مورد اغلب افراد شکل می‌گیرد که در واقعیت ریشه ندارد.

پس از اینکه لمیا تصویر گفتگو با پدرش را در توییتر منتشر کرد، شمار زیادی از کاربران از او حمایت کردند و حتی عده ای گفتند که این ماجرا دیدگاه آنها در مورد حجاب تغییر داده است.

یکی از کاربران توییتر برای او نوشت: "پدرت یک انسان کامل است و خودت همچنین."

یک کاربر دیگر از لمیا خواست که حجابش را کنار نگذارد؛ کاربر دیگری گفت: "من این اتفاق را خیلی دوست دارم. در این جا اعتماد، احترام متقابل و بالاتر از همه، عشق دیده می شود."

اما برخی‌ها دیدگاه انتقادی داشتند. یک کاربر توییتر گفت: دختران بیشماری هستند که می‌خواهند حجاب خود را کنار بگذارند، اما این امکان را ندارند.

لمیا در توییتی پاسخ داد: "بسیاری از مردم از آن توییت برداشت اشتباهی کردند که گویا هیچ زنی مجبور به رعایت حجاب نیست، اما این هدف توییت من نبوده".

"بله، بسیاری از زنان مجبور به پوشیدن حجاب هستند. این خیلی وحشتناک است و من بارها این موضوع را مطرح کردم."

او با تأکید بر انتخاب شخصی خود گفت: "من شخصا حجاب را انتخاب کردم، برای خودم و برای خدا".

موضوعات مرتبط