حمله طالبان به پایگاهی نظامی در ولایت بلخ 'دست‌کم ۵۰ کشته یا زخمی' به جا گذاشت

نیروهای مسلح کشور از اهداف اصلی گروه طالبان شمرده می شوند
توضیح تصویر،

نیروهای مسلح افغانستان از اهداف اصلی گروه طالبان شمرده می شوند

منابع دولتی و آمریکایی در افغانستان گفته که در پی حمله گروهی مهاجمان طالبان به پایگاهی نظامی در ولایت بلخ در شمال افغانستان، دست‌کم ۵۰ تن از نیروهای دولتی کشته و یا به شدت زخمی شدند.

مقام‌های امنیتی در ولایت بلخ گفتند که شماری از مهاجمان مسلح به سپاه/قول اردو ۲۰۹ شاهین در ولسوالی "دهدادی" بلخ حمله کردند.

جان توماس، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا می‌گوید که این حمله طالبان احتمالا جان بیش از ۵۰ نفر را گرفته است.

یک منبع از قول اردو ۲۰۹ شاهین به بی‌بی‌سی گفت نخست یک خودروی بمب گذاری شده در محل منفجر شد و سپس مهاجمان داخل مرکز سپاه شدند.

او می‌گوید که افرد مهاجم در محل از سوی نیروهای امنیتی محاصره شده‌ و پس از درگیری چند ساعته کشته شدند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این رویداد حوالی ساعت ۲ بعد از ظهر رخ داد، دست‌کم ۵۰ نفر کشته یا به شدت زخمی شدند.

گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

در بیانیه‌ گروه طالبان که به خبرنگاران ارسال شده، آمده است نخست یک خودروی بمب گذاری شده در محل منفجر شده و بعدا جنگجویان گروه داخل سپاه شدند.

واکنش‌ها

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان این حمله طالبان را محکوم کرده و گفته که "طالبان جنایتکار در این حمله بزدلانه وارد مسجد قول اردو شده و بر منسوبین ارتش که در حال ادای نماز جمعه بودند حمله کرده‌اند".

رئیس اجرایی افغانستان افزود "حالا که طالبان از مقابله و رویا رویی با نیروهای قهرمان ما عاجز آمده‌اند، دست به ترور و وحشت حتی در مقدس‌ ترین اماکن اسلامی می‌زنند".

ژنرال جان نیکولسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، گفته که این حمله مرگبار ماهیت "وحشیانه" طالبان را نشان می‌دهد. به گفته او، قربانیان این حلمه از جمله کسانی بوده که در مسجد مشغول عبادت بودند.

توضیح تصویر،

فرماندهی قول اردوی (سپاه) ۲۰۹ شاهین در ولسوالی "دهدادی" ولایت بلخ در شمال افغانستان موقعیت داشته؛ ساحه مسئولیت این فرماندهی ۹ ولایت در شمال و شمال‌شرق افغانستان مشمول ۱۱۴ ولسوالی می‌باشد