دولت افغانستان: با کسانی که در حمله بلخ کوتاهی کردند برخورد جدی می‌شود

مراسم گرامی داشت از کشته شدگان ارتش در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد حق نشر عکس Arg
Image caption مراسم گرامی داشت از کشته شدگان ارتش امروز در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید یک تیم فنی و امنیتی تحقیقات در مورد حمله مرگبار بلخ را آغاز کرده است.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز یکشنبه سوم ثور (اردیبهشت) در یک نشست خبری گفت در نتیجه این تحقیقات اگر مشخص شود کسی سهل انگاری کرده و یا شریک در رویداد بوده، دولت با قاطعیت با او برخورد خواهد کرد.

او تأکید کرد که این بررسی‌ها با تمام امکانات دولت صورت خواهد گرفت و نتیجه آن باید برای مردم و رئیس جمهوری این کشور قناعت بخش باشد.

جنگجویان مسلح گروه طالبان روز جمعه بعد از ظهر، به مقر قول اردوی (سپاه) ۲۰۹ شاهین در ولسوالی دهدادی ولایت بلخ حمله کردند.

وزارت دفاع افغانستان تائید کرده که دست‌کم ۱۰۰ سرباز در این حمله طالبان کشته یا زخمی شدند.

این درحالیست که برخی از منابع شمار کشته‌شدگان این حمله را بیش از ۱۴۰ نفر اعلام کرده و گفته‌اند که در این حمله بیش از ۱۵۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

آقای مرتضوی دو روز پس از حادثه می‌گوید آمار متفاوتی از تلفات این رویداد اعلام شده اما هنوز آمار کشته شدگان و زخمیان رویداد دقیقا مشخص نشده و پس از تکمیل شدن تحقیقات، آمار اعلام خواهد شد.

او می‌گوید که مخالفان مسلح اکنون ماهیت جنگ را تغییر داده‌اند و پس از این که در به دست آوردن جغرافیا در داخل افغانستان ناکام ماندند، به قتل غیرنظامیان و ایجاد رعب و وحشت رو آورده‌اند.

وی تاکید کرد که در سالهای اخیر تغییرات عمده و بنیادی در دیدگاه حکومت و رهبری آن نیز به وجود آمده؛ اکنون عملیات شبانه متوقف نیست و سربازان به خاطر کشتن "دشمن" سرزنش نمی‌شوند.

اشاره غیر مستقیم آقای مرتضوی به دوره حکومت آقای حامد کرزی است که در جریان آن، انجام عملیات‌های شبانه متوقف شده بود.

آقای مرتضوی افزود که رئیس جمهوری فرمان داده که به زخمی شدگان رویداد بلخ به گونه جدی رسیدگی شود و به خانواده‌های کشته شدگان کمک‌های مالی صورت بگیرد. او به تمام کشته شدگان این رویداد ترفیع داده است.

او می‌گوید که به وزارت دفاع نیز فرمان داده شده که تدابیر امنیتی لازم برای حفاظت قرارگاه‌های نظامی گرفته شود زیرا مخالفان مسلح حملات خود را بر این مراکز متمرکز ساخته‌اند.

دولت افغانستان امروز را "روز عزای ملی" اعلام کرده بود و مراسم ختم قرآن در ارگ ریاست جمهوری و شماری از ادارات دولتی دیگر برگزار شده بود.

حق نشر عکس FB/SHAHHUSSAINMURTAZAWI
Image caption دو روز پس از حمله خونین طالبان، دولت هنوز آمار مشخصی از تلفات نداده است

آمار به دست آمده از ارقام کشته شدگان رویداد بلخ از ولایات مختلف

بشیر صمیم، عضو شورای ولایتی بدخشان، می‌گوید اجساد ۲۴ سرباز از رویداد حمله طالبان به قول اردوی ۲۰۹ شاهین به این ولایت انتقال داده شده است.

سنت‌الله تیمور، سخنگوی ولایت تخار، و دکتران شفاخانه این ولایت نیز تایید کرده اند که تاکنون ۲۱ کشته شده به این ولایت انتقال یافته و انتظار می رود اجساد ۱۲ سرباز دیگر نیز به تخار آورده شود.

رضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان، نیز می‌گوید که از رویداد بلخ اجساد دو سرباز به این ولایت منتقل شده است.

یک منبع از ولایت قندوز نیز به بی‌بی‌سی گفته است که اجساد ۷ سرباز از رویداد بلخ به این ولایت منتقل شده است.

براساس معلومات یکی از پزشکان شفاخانه ولایت بغلان و محمد حنیف، عضو شورای ولایتی بغلان، نیز تاکنون اجساد ۲۴ سرباز به این ولایت آورده شده است.

یک منبع محلی از ولایت سمنگان نیز به بی‌بی‌سی گفته این ولایت شش کشته شده در رویداد بلخ داشته است.

تاج محمد منگل از اعضای شورای ولایتی پکتیا نیز می‌گوید پنج جسد از کشته شدگان رویداد بلخ به آن ولایت منتقل شده است.

همچنین به گفته عطاء‌الله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، اجساد ۲۲ سرباز به ولایات شرقی افغانستان انتقال داده شده است.

یک منبع از ولایت کابل نیز به بی‌بی‌سی گفته است که به ولایت کابل نیز جسد یک سرباز منتقل شده است.

قهار آرام، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در بلخ به بی‌بی‌سی گفت که روند انتقال اجساد قربانیان به ولایات امروز هم ادامه داشت و هویت ۱۲ سرباز هنوز تثیبت نشده است.

با افزودن شمار این کشته شدگان به تعداد اجساد سربازانی که به ولایات انتقال داده شدند، آمار کشته شدگان رویداد بلخ به ۱۳۶ نفر می‌رسد.

مطالب مرتبط