از هر ۶ کودک در افغانستان یک نفر واکسن نمی‌شود

واکسن حق نشر عکس Getty Images
Image caption از هر هزار کودک ۵۵ نفر آنان قبل از پنج سالگی در افغانستان می‌میرند

وزارت بهداشت و نهادهای سازمان ملل اعلام کرده که از هر شش کودک در افغانستان یک نفر آنان واکسن نمی‌شود و میزان پوشش برنامه واکسناسیون افغانستان درصورت کل پایین است.

در خبرنامه مشترک این نهادها که به مناسبت روز جهانی واکسناسیون امروز (یکشنبه، سوم ثور/اردیبهشت) نشر شد، آمده که واکسن کردن می‌تواند جلوی مرگ بیشتر از یک سوم کودکان زیر پنج سال را بگیرد.

این نهادها افزوده که افغانستان یکی از کشورهای است که بالاترین میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال را در جهان دارا است و از هر هزار کودک ۵۵ تن از آنان پیش از رسیدن به پنج سالگی می‌میرند.

به گفته این نهادها واکسناسیون یکی از موفقیت آمیزترین و از لحاظ اقتصادی به صرفه ترین اقدام‌ها برای حفاظت از بیماری، معلولیت و جلوگیری از مرگهای و بیماری‌های قابل پیشگیری از طریق واکسن است.

این بیماری‌ها شامل سل، فلج کودکان، اسهال، سیاه سرفه، هیپاتیت ب، آنفولانزا، سینه بغل/ ذات الریه، تیتانوس/ کزاز و سرخکان است.

فیروزالدین فیزور، وزیر بهداشت افغانستان گفته است که براساس آمارگیری انجام شده در سال ۲۰۱۵ از هر ۱۸ کودک یک نفر آنان قبل از رسیدن به سن ۵ سالگی جان می دهند.

او افزوده که پوشش واکسن در شهرهای افغانستان حدود ۶۱ درصد و در مناطق روستایی ۴۹ درصد است.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس MOPH
Image caption شعار امسال: واکسن موثر است

ریچارد پیپرکورن، نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان گفته که برای دسترسی مردم به واکسن بدون در نظر داشت مکان زندگی مردم با کمپین واکسن خانه به خانه از دریافت واکسن توسط کودکان اطمینان حاصل شود.

بر اساس این خبرنامه مشترک، در نتیجه تلاش‌های حکومت افغانستان زمینه تقویت برنامه محافظت عمومی و حمایت شرکای محلی و بین‌المللی، میزان مرگ و میر ناشی از امراض قابل پیشگیری از طریق واکسن در یک دهه گذشته کاهش یافته است.

شمار مراکز بهداشتی که خدمات محافظت عمومی را برای مردم ارائه می‌کند در سال گذشته ۱۲ درصد افزایش یافته و شمار این مراکز به ۱,۷۶۷ در سراسر افغانستان رسیده‌است.

اکنون ۱۰ نوع واکسن به صورت رایگان به کودکان افغانستان رسانده می‌شود.

در این خبرنامه آمده که افغانستان تلاشهای زیادی برای ریشه کن کردن بیماری فلج کودکان کرده و بخشهای بزرگ این کشور از بیماری فلج کودکان پاکسازی شده است.

به گفته این نهادها در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۳ مورد فلج کودکان در افغانستان ثبت شده و در سال ۲۰۱۵ شمار افراد مبتلا ۲۰ مورد گزارش شده، ولی در سال ۲۰۱۷ تاکنون سه مورد بیماری فلج کودکان در ولایت‌های قندهار و هلمند در جنوب و قندور در شمال شرق ثبت شده‌است.

مطالب مرتبط