آغاز به کار یکی از بزرگترین شفاخانه‌های دولتی دربامیان

بامیان حق نشر عکس BBC/ Abdul Hameed Karimi
Image caption این شفاخانه به کمک کانادا و توسط بنیاد آغا خان ساخته شده است

یکی از بزرگترین شفاخانه‌های دولتی در سطح ولایات مرکزی افغانستان در بامیان افتتاح و آغاز به کار کرد. این شفاخانه ۱۴۱ تخت/بستر، با هزینه ۲۳ میلیون دلار به کمک کشور کانادا و توسط بنیاد آغاخان ساخته شده‌است.

این شفاخانه امروز، دوشنبه ۴ ثور/ اردیبهشت با حضور سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان رسما افتتاح شد.

بیمارستان جدید با تجهیزات پیشرفته، پذیرای صدها بیمار از بامیان و اطراف آن است. شفاخانه‌ای که مسئولان می‌گویند از استاندارد لازم برخوردار است و خدمات بهداشتی استاندارد نیز عرضه می‌کند. هدف این است که بیماران مناطق مرکزی افغانستان برای درمان به راه‌های دور سفر نکنند.

ساخت این بیمارستان دوسال وقت گرفته است. دارای بخش‌های داخلی، کودکان، زنان (نسایی ولادی)، روان‌درمانی و جراحی سرپا است.

سلیم نیک‌پی‌، رئیس این بیمارستان در بامیان می‌گوید که روزانه بیش از صد بیمار به این مرکز مراجعه می‌کند، از بیماران عادی گرفته تا بیمارانی ‌که نفس‌های آخر را می‌کشند.

او می‌گوید: "امکانات در این شفاخانه خیلی خوب است، اما تعداد کارکنان بهداشت زیاد نیست، در حالیکه تعداد مراجع‌کنندگان این شفاخانه زیاد است."

خانم حسینه، ساکن مرکز بامیان است. خانه او از این مرکز بهداشتی کمتر از ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. اما نبود وسیله حمل‌ونقل، بسته بودن راه‌ها در زمستان، سبب شده تا نوزادش را سال گذشته هنگام تولد از دست دهد.

Image caption این شفاخانه ۱۳۷ تخت دارد

حسینه این بار کودکش را در بیمارستان به دنیا آورده و در این مرکز تحت مراقبت بهداشتی قرار دارد.

در بامیان بیشتر ولادت‌ها هنوز در خانه صورت می‌گیرد. به دلیل پایین بودن سطح آگاهی مردم از خطرات بارداری و نبود امکانات حمل و نقل، کمتر زنان هنگام زایمان به بیمارستان مراجعه می‌کنند.

دکتر سعیده که برای یک سال در بیمارستان بامیان در بخش نسایی ولادی کار می‌کند، می‌گوید که دسترسی زنان به خدمات بهداشتی در ولایت بامیان در پایین‌ترین سطح قرار دارد.

به‌گفته سعیده بسیاری از مریضان از راه‌های دور به این شفاخانه می‌آیند، زنان تا رسیدن به این شفاخانه به خاطر خرابی جاده و نبود وسیله نقلیه یا خود از بین می‌روند ویا طفل شان را از دست می‌دهند.

او می‌گوید: "بعضی وقت‌ها این بیماران در حالی که شوکه شده‌اند به شفاخانه می‌رسند که به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند."

در بامیان ۱۰۶ مرکز بهداشت شامل شفاخانه و تیم‌های سیار بهداشتی وجود دارد. این مراکز برای حدود نیم‌میلیون جمعیت بامیان خدمات بهداشتی عرضه می‌کنند. دور بودن مراکز صحی، کمبود دارو و دکتر از مشکلات عرضه خدمات بهداشتی در این ولایت است.

Image caption این شفاخانه دارای بخش‌های داخلی، کودکان، زنان/ نسایی ولادی، روان درمانی و جراحی سرپا است.

حسین اخلاقی، سرپرست ریاست بهداشت بامیان می‌گوید که میزان مرگ‌ومیر مادران و کودکان در این ولایت بالا است و آمار دقیق در دست نیست.

او می‌گوید: "عرضه خدمات بهداشتی از لحاظ کیفی زیاد مشکل دارد اما از نظر کمی شمار زیادی از مردم به خدمات بهداشتی دسترسی دارند."

ولایت بامیان ۴۰ دکتر متخصص دارد که ۱۵ نفر از آنها زن هستند. وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که توزیع نامتوازن منابع بشری در تمام بخش‌ها و درهمه ولایت‌ها وجود دارد.

وحید مجروح، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید: "تفاوت زندگی در شهرها و روستاها، نبود امکانات، ادامه ناامنی و مساعد بودن فرصت‌های دیگر برای دکتران در شهرها عوامل توزیع نامتوازن منابع بشری در بامیان و سایر ولایت‌ها است."

در سال‌های گذشته برای رسیدگی به این مشکل شماری از داکتران تاجیکستانی فرصت را غنیمت شمرده و در بامیان کار می‌کردند. امروز همه آنها بعد از پایان قراردادشان از بامیان رفته‌اند.

براساس آمار در کشورهای توسعه یافته برای هر هزار نفر ۶ پزشک وجود دارد ولی برای ۵۰۰ هزار نفر بامیانی تنها ۳۰ پزشک وجود دارد.

Image caption این شفاخانه یکی از بزرگترین شفاخانه‌های دولتی در مرکز افغانستان است

مطالب مرتبط