وزیر دفاع آمریکا به افغانستان رفت

جیمز ماتیس حق نشر عکس AFP

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، در سفری اعلام‌نشده به افغانستان رفته است. قرار است آقای ماتیس در این سفر با محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان و دیگر مقام‌های این کشور دیدار کند.

وزیر دفاع آمریکا در حالی به افغانستان رفته که کمتر از دو هفته پیش، این کشور بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌ای خود را علیه مخفیگاه‌های داعش در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان استفاده کرد. پرتاب این بمب که به "مادر همه بمب‌ها" مشهور است، انتقاد شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان را به دنبال داشت.

از سوی دیگر حمله مرگبار گروه طالبان به قول اردوی (سپاه) ۲۰۹ شاهین در ولایت بلخ، به انتقادها از استراتژی نظامی آمریکا در برخورد با این گروه دامن زده است. به گفته وزارت دفاع افغانستان در این حمله دستکم ۱۰۰ نظامی افغان "کشته یا زخمی" شدند.

برخی منابع تعداد کشته‌ها و زخمی‌های این حادثه را بسیار بالاتر از آمار رسمی دانسته‌اند. هم‌زمان عبدالله حبیبی، وزیر دفاع و قدم شاه شهیم، رئیس ستاد ارتش افغانستان از مقام خود کناره‌گیری کرده‌اند.

حضور نظامی آمریکا در افغانستان

انتظار می‌رود وزیر دفاع آمریکا در سفر به افغانستان با نیروهای آمریکایی حاضر در این کشور هم دیدار کند.

آمریکا در حال حاضر بیشتر ۸ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد که بیشتر سرگرم آموزش نظامیان افغان و عملیات حمایتی از آنها در جنگ با شورشیان مخالف دولت هستند.

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، پیشتر گفته بود برای موفقیت ماموریت در افغانستان، شمار نیروهای آمریکایی در این کشور باید افزایش یابد.

ده روز پیش هم هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس‎جمهوری آمریکا به افغانستان سفر کرد. هدف از سفر مک‌مستر به افغانستان، بررسی وضعیت امنیتی و احتمال اعزام نیروهای بیشتر به این کشور عنوان شد.

آقای مک‌مستر در این سفر با تاکید بر حمایت کشورش از افغانستان گفته که این کشور "دیگر مکان امنی برای تروریستان نخواهد بود."