عملیات عقب‌ راندن طالبان از جزیره‌ درقد در مرز افغانستان آغاز شد

Image caption درقد پیش از این بارها بین نیروهای دولتی و طالبان دست به دست شده است

سخنگوی والی تخار در شمال افغانستان گفته که عملیات نیروهای امنیتی برای عقب راندن گروه طالبان از جزیره استراتژیک درقد در رودخانه آمو در مرز تاجیکستان آغاز شده است.

سنت‌الله تیمور روز سه‌شنبه (۴ ثور/اردیبهشت) به بی‌بی‌سی گفت که این عملیات در حال حاضر بر گشودن راه بین منطقه خواجه بهاءالدین و جزیره درقد متمرکز است. دیروز بخشی از این منطقه به تصرف گروه طالبان درآمد.

آقای تیمور افزود که حمله روز گذشته طالبان برای تصرف مرکز ولسوالی درقد با شکست مواجه شد، اما یک پاسگاه پلیس به تصرف این گروه درآمد.

سخنگوی والی تخار گفته است که در این پاسگاه ۱۰ مامور پلیس حضور داشتند که همه به اسارت طالبان درآمدند و طالبان هفت تن از را تیرباران کردند، دو نفر دیگر همچنان در اسارت طالبان هستند و مامور دهم موفق به فرار شده است.

به گفته او، ۱۱ عضو گروه طالبان هم در نبرد بین نیروهای امنیتی و این گروه کشته شدند که اجساد شماری از آنها در میدان نبرد مانده است.

آقای تیمور گفت که یاسین ضیا، والی تخار هدایت عملیات جاری را شخصا به عهده دارد. او ابراز اطمینان کرد که تا ساعاتی دیگر راه بین درقد و منطقه خواجه بهاءالدین باز خواهد شد.

Image caption درقد جزیره ای در وسط رودخانه آمو در شمال افغانستان واقع شده. کناره شمالی این رودخانه تاجیکستان است

در همین حال، سخنگوی والی تخار تایید کرده که گروه طالبان این جاده را بمب‌گذاری کرده و دو تیم مین‌روبی مشغول پاکسازی این جاده هستند.

براساس گزارش‌ها، طالبان از چند روز پیش این جاده را بمب‌گذاری کرده بود و این امر باعث شده که حدود ۶۰ هزار نفر اهالی درقد تحت فشار شدید کمبود مواد غذایی قرار گیرند.

به گفته سنت‌الله تیمور، در حال حاضر چالشی که در برابر نیروهای امنیتی در جزیره درقد وجود دارد استفاده گروه طالبان از خانه‌های مسکونی و مردم به عنوان "سپر انسانی" در نبرد با نیروهای امنیتی است.

از موضع گروه طالبان درباره این عملیات خبری در دست نیست.

جزیره درقد در سال‌های اخیر بارها بین نیروهای دولتی و گروه طالبان دست به دست شده است.

این جزیره در شمال ولایت تخار در بین رودخانه آمو واقع شده که آن طرف آن کشور تاجیکستان واقع شده است.

دسترسی طالبان به این جزیره می‌تواند دسترسی آن به آسیای میانه را ساده‌تر کند.

موضوعات مرتبط