لاوروف ادعای کمک تسلیحاتی روسیه به طالبان را رد کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption سرگئی لاوروف اظهارات مقام‌های نظامی آمریکا را "غیرحرفه‌ای و بی‌اساس" خوانده است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، ادعای مقام‌های آمریکایی در مورد کمک تسلیحاتی مسکو به طالبان را بی‌اساس خواند.

دیروز جان نیکولسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در کابل به خبرنگاران گفت که گزارش‌ها درباره حمایت تسلیحاتی روسیه از طالبان را رد نمی‌کند.

ژنرال نیکولسون این اظهارات را در جریان دیدار وزیر دفاع آمریکا از کابل بیان کرد.

اما امروز سه‌شنبه، پنجم ثور/اردیبهشت، وزیر امور خارجه روسیه، در یک کنفرانس خبری در مسکو به این ادعاها پاسخ داد.

آقای لاوروف گفت: "در مورد این ادعا که ما برای طالبان تسلیحات فراهم می‌کنیم، و مقامات نظامی در واشنگتن و دیگر نظامیان تحت رهبری آمریکا در منطقه از جمله افغانستان، به طور پیوسته آن را مطرح می‌کنند، این اظهارات غیرحرفه‌ای و بی‌اساس است. موضوعاتی منفی است که به روسیه نسبت می‌دهند. شما ببینید هیچ مدرکی وجود ندارد که این اظهارات منفی را اثبات کند. هیچ‌کسی حاضر به ارائه سند نیست."

بیشتر بخوانید:

+ مصاحبه با سخنگوی ناتو؛ 'حمایت روسیه از طالبان اشتباه است'

+ روسیه حمایت از گروه طالبان را رد کرد

+ ژنرال آمریکایی روسیه را به حمایت از طالبان متهم کرد

+ وزیر دفاع آمریکا: شانه‌به‌شانه در کنار افغان‌ها ایستاده‌ایم

ژنرال نیکولسون دیروز تلویحا تایید کرد که تسلیحات روسی در هلمند و دیگر مناطق افغانستان توزیع شده است و جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا که در کنار فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی و ناتو در کابل صحبت می‌کرد، از حمایت روسیه از طالبان انتقاد کرد و گفت که دادن سلاح به شورشیان در تناقض با قوانین بین‌المللی است.

حق نشر عکس RS
Image caption دیروز جان نیکولسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در کابل در جریان سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان، به خبرنگاران گفت که گزارش‌ها درباره حمایت تسلیحاتی روسیه از طالبان را رد نمی‌کند.

آقای ماتیس گفت: "ما مجبوریم در مناطقی که روسیه علیه قوانین بین‌المللی عمل می‌کند، با این کشور برخورد کنیم. به گونه مثال، انتقال سلاح به افغانستان از یک کشور خارجی، تخلف از قوانین بین‌المللی است. مگر اینکه این تسلیحات از طریق دولت افغانستان به نیروهای امنیتی این کشور انتقال داده شود."

روسیه در حالی به حمایت از طالبان متهم می‌شود که سال گذشته اعلام کرد که با گروه طالبان در تماس است.

مقام‌های آمریکایی در ماه‌های گذشته پیوسته روسیه را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده و گفته‌اند که این کشور تلاش دارد به طالبان مشروعیت بدهد. مقام‌های دولت افغانستان نیز چند بار از تماس روسیه با طالبان ابراز نگرانی کرده‌اند.

روسیه با رد این اتهامات گفته است که تماس این کشور با طالبان تنها به دلیل حفاظت از نمایندگی‌های روسیه در افغانستان و همچنین کمک به روند صلح در این کشور است.

روسیه ماه گذشته نشستی را با حضور نمایندگانی از پاکستان، ایران، چین، هند و افغانستان در مسکو میزبانی کرد، ولی از آمریکا برای حضور در این نشست دعوت نکرد.