نخستین گروه از زندانیان حزب اسلامی حکمتیار 'روز جمعه آزاد می‌شوند'

حکمتیار حق نشر عکس Getty Images
Image caption گفته شده که شمار کل زندانیان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به حدود شش هزار نفر می رسد

قرار است نخستین گروه از زندانیان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار تا دو روز دیگر آزاد شوند، اما بی‌بی‌سی دریافته که ۴۶ نفر آنها به دلیل داشتن ارتباط با گروه طالبان و گروه القاعده آزاد نخواهند شد.

یک منبع معتبر به بی‌بی‌سی گفته که از حدود ۵۰۰ زندانی که حزب اسلامی فهرست آنها را به دولت داده، ۶۸ نفر آن‌ها روز جمعه (۸ ثور/اردیبهشت)، بیست و چهارمین سالگرد پیروزی مجاهدین بر دولت کمونیستی آزاد خواهند شد.

براساس مدارکی که در اختیار بی‌بی‌سی قرار گرفته، مدت حبس شماری از این زندانیان پایان یافته، بیشتر آنها به کم‌تر از پنج سال زندان محکوم شده‌اند.

در فهرست نام‌های این زندانیان اسامی هم وجود دارد که محکومیت آنها به ۱۱ سال زندان می‌رسد و حزب اسلامی بر آزادی آنها پافشاری دارد.

این مدارک نشان می‌دهد این زندانیان عمدتاً ساکنان قندهار، هلمند، وردک، کابل، ننگرهار، خوست، بغلان، لوگر، ارزگان، زابل، نیمروز، هرات، بادغیس، فراه و پروان هستند.

نزدیک به ۳۸۰ نفر دیگر از این زندانیان در دو مرحله بعدی آزاد خواهند شد.

فهرست اسامی این زندانیان نشان می‌دهد که دست کم ۴۶ نفر آنها تحت هیچ شرایطی از زندان آزاد نخواهند شد. آنها به دلیل داشتن ارتباط با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده مجرم شناخته شده‌اند.

توافق برای آزادی سه نفری که نام‌های آنها هم در این فهرست درج شده، جنجالی شده است. دلیل آن محکوم شدن به زندان بلندمدت و داشتن پرونده‌های دارای جنبه جرمی است.

براساس توافقنامه صلح دولت با حزب اسلامی، تنها "زندانیان سیاسی" این حزب آزاد خواهند شد، امری که احمد فرزان از مقامات شورای عالی صلح بر آن تاکید می‌کند.

او افزوده: "دولت افغانستان هرگز زندانیانی را که پرونده‌های قاچاق مواد مخدر، اختطاف داشته باشند، آزاد نخواهد کرد."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در زمان جنگهای داخلی دهه هفتاد خورشیدی، که عمدتا بین گلبدین حکمتیار (راست) و احمدشاه مسعود فرمانده اصلی حزب جمعیت اسلامی (چپ) روی داد، شهر کابل به صورت گسترده‌ای ویران شد

قریب‌الرحمان سعید، سخنگوی حزب اسلامی هم گفته: "آزاد کردن زندانیان سیاسی حق مسلم ما است. ما کاری به زندانیان جرمی این حزب نداریم. مسئولیت تحقیق درباره پرونده‌های جرمی و نهادهای امنیتی واگذار می‌کنیم."

منابعی در حکومت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند از افرادی که آزاد می‌شوند، به صورت کتبی تضمین می‌گیرند تا از بازگشت آنان به میدان جنگ جلوگیری شود.

اعضای حزب اسلامی در کابل می‌گویند در مرحله نخست فهرست ۴۸۸ تن از زندانیان این حزب را به حکومت افغانستان سپرده و قرار است در دو مرحله دیگر نام‌های ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ نفر از زندانیان مربوط این حزب را به حکومت بسپارند.

آنها تاکید دارند که این وظیفه حکومت است که در باره پرونده‌ها و سوابق جرمی این زندانیان تحقیق کند و براساس متن توافقنامه این زندانیان را آزاد کند.

مطالب بیشتر:

+ آیا هم‌رزمان حکمتیار از زندان بگرام رها می‌شوند؟

+ حزب اسلامی ارغندیوال: نمایندگان حکمتیار اعضای ما را نامزد کابینه معرفی نکنند

+ بررسی فهرست زندانیان حزب اسلامی برای آزاد شدن 'پایان یافته است'

+ توافقنامه صلح میان رهبران دولت افغانستان و حزب اسلامی امضا شد

منابع معتبر به بی‌بی‌سی گفته‌اند که حدود شش هزار نفر از اعضای حزب اسلامی به دلایل مختلف بازداشت و در زندان‌های دولت افغانستان زندانی هستند.

خبر آزادی نخستین گروه از زندانیان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار زمانی رسانه‌ای می‌شود که خبرهای تایید نشده زیادی درباره بازگشت آقای حکمتیار به کابل داغ شده است.

همچنین بیلبوردهای بزرگی در محلات و خیابان‌های مختلف شهر کابل برای استقبال از او نصب شده و بر سر در ورودی خانه‌ای در خیابان دارالامان هم عکس بزرگ او نصب شده که گفته می‌شود به عنوان دفتر او در نظر گرفته شده است.