بازجویی از فرمانده پیشین سپاه شاهین افغانستان آغاز شده است

پایگاه نظامی شاهین
Image caption حمله به پایگاه اصلی ارتش در شمال کشور، سوال‌های زیادی درباره توانایی نیروهای امنیتی در برابر حملات انتحاری سازمان‌یافته به وجود آورد

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که ژنرال مهمند کتوازی، فرمانده قول اردو/سپاه ۲۰۹ شاهین به دلیل "سهل‌انگاری" هنگام حمله مرگبار به مقر این واحد ارتش تحت بازجویی قرار گرفته است.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی این وزارت روز پنجشنبه (۷ ثور/اردیبهشت) به بی‌بی‌سی گفت که بازجویی از آقای کتوازی و ۱۴ فرد دیگر در پایگاه شاهین در مزارشریف آغاز شده است.

به گفته آقای رادمنش، در حال حاضر بازجویی از آن‌ها و تحقیق درباره حمله ۱۰ مهاجم انتحاری وابسته به گروه طالبان به پایگاه شاهین به عهده نهادهای قضایی وابسته به وزارت دفاع است.

او افزود تا زمانی که اتهام‌های وارده علیه این فرمانده ارشد ارتش ثابت نشده، او از تمام حقوق یک ژنرال ارتش برخوردار است، اما پس از اثبات آن راه معرفی او به دادستانی کل کشور هموار خواهد شد.

دولت افغانستان اعلام کرده با کسانی که در جلوگیری از این حمله کوتاهی کرده‌اند، برخورد جدی صورت می‌گیرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption به دنبال حمله به پایگاه نظامی شاهین، عبدالله حبیبی وزیر دفاع (راست) و قدم شاه شهیم رئیس ستاد ارتش مجبور به استعفا شدند

روز جمعه (اول ثور) ده مهاجم انتحاری وابسته به گروه طالبان به پایگاه شاهین حمله کردند که به گفته آقای رادمنش، ۱۳۵ سرباز ارتش را کشتند، اما برخی منابع دیگر شمار کشته‌شدگان این رویداد را بیش از ۲۰۰ نفر گفته‌اند.

در پی وقوع این حمله مرگبار، عبدالله حبیبی وزیر دفاع و قدم شاه شهیم، رئیس ستاد ارتش تحت فشار فزاینده افکار عمومی استعفا کردند و رئیس جمهوری فرماندهان چهار قول اردو را برکنار کرد.

وقوع این رویداد انتقادها از دولت و به‌ویژه نهادهای امنیتی را در حفاظت از مراکز مهم دولتی و ناتوانی در جلوگیری از حملات گروه طالبان به‌شدت افزایش داد.