طالبان از آغاز عملیات بهاری 'منصوری' خبر دادند

طالبان حق نشر عکس Getty Images
Image caption طالبان آغاز عملیات بهاری‌شان را اعلام کردند

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای از آغاز عملیات بهاری 'منصوری ' خبر داده است.

گروه طالبان گفته است که با توجه به دستاوردهای‌شان در زمان رهبری ملا اختر محمد منصور، رهبر پیشین طالبان، نام "منصوری" را برای عملیات بهاری امسال‌شان انتخاب کرده‌اند.

همچنان آنها با اشاره به پیروزی جهاد در مقابل اتحاد شوروی و کمونیسم در روز هشتم ثور (اردیبهشت) گفته‌اند به همین دلیل عملیات‌شان امروز آغاز شده است.

طالبان گفته است در جریان این عملیات در دو بخش ملکی و نظامی فعالیت خواهند کرد؛ در بخش ملکی در ساحات تحت کنترل‌شان "واحدهای اداری نظام‌شان" را فعال خواهند کرد و به جلب و جذب نیرو می‌پردازند و در بخش نظامی به حملات نظامی‌شان به گونه جنگ‌های چریکی و انفجارات ادامه خواهند داد.

در اعلامیه طالبان آمده است "در عملیات منصوری، مجاهدان مکلف خواهند بود که حتی الامکان، چنان ترتیبی را انتخاب کنند که در ضمن عملیات، به حفاظت از جان و مال مردم ملکی (غیرنظامی) توجه جدی صورت گیرد ."

مطالب بیشتر:

+ دولت افغانستان از آغاز عملیات بهاری 'خالد' خبر داد

+ توصیه رهبر طالبان به افرادش: با مسلمانان ملایم و با کفار جدی باشید

+ هبت‌الله، رهبر جدید گروه طالبان کیست؟

اما دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان می‌گوید اظهارات طالبان تنها تبلیغات و برای تخریب اذهان عامه است؛ آنها می‌کوشند به مردم حضور خود را نشان دهند.

حق نشر عکس AFP
Image caption مقامات ارتش می‌گویند نیروهای امنیتی افغان سال گذشته دستاوردهای خوبی داشتند

او می‌گوید که طالبان در افغانستان هم در بخش سیاسی و هم در بخش نظامی شکست خورده‌اند.

وی به عملیات "عمری" طالبان که سال گذشته راه اندازی شده بود، اشاره کرد و افزود آنها سال گذشته نیز ادعا کرده بودند که شماری از ولایات و ولسوالی‌های این کشور را تسخیر خواهند کرد اما به هیچ یک از اهداف‌شان نرسیدند.

خبر آغاز عملیات بهاری طالبان در حالی منتشر می‌شود که دولت افغانستان نیز هفته گذشته آغاز عملیات بهاری "خالد" را اعلام کرد.

وزارت دفاع افغانستان گفته که این عملیات در سراسر افغانستان با در نظرداشت اولویت‌ها و تهدیدهای موجود آغاز شده است.

مقامات می‌گویند که شکل عملیات خالد تعرضی خواهد بود و با حمایت نیروهای هوایی داخلی و خارجی اجرا می‌شود.

مطالب مرتبط