نخستین سخنرانی حکمتیار در انظار عمومی پس از امضای توافقنامه صلح

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
حکمتیار؛ ۳۷ سال جنگ و شورش

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان با شرکت در یک نشست عمومی در ولایت لغمان در شرق افغانستان، بعد از سالها زندگی در خفا در انظار عمومی ظاهر شد و اعلام‌ کرد که افغانستان به یک حکومت مرکزی نیرومند ضرورت دارد.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ و جنجال‌های که ایجاد شد، با کمک آمریکا در افغانستان حکومت وحدت ملی با مشارکت "برابرگونه" دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور ایجاد شد.

آقای حکمتیار بدون اشاره به آن گفت که ایجاد "شرکت سهامی و تقسیم قدرت به ائتلاف‌ها" در افغانستان راه حل نیست و افزود که "جای تاسف است که عده‌ای گمان کنند که از این راه می‌توانند بر مشکلات فایق آیند."

حق نشر عکس Getty/AFP
Image caption آقای حکمتیار برای نخستین بار در لغمان در محضر عام و در جلو رسانه‌ها سخنرانی کرد

او افزود که در افغانستان شرایط به گونه خاص است و خودش برای ایجاد حکومت مرکزی قوی با تمام جناح‌های حاضر بدون گرفتن امتیاز و هیج گونه پیش شرط حاضر به همکاری است و گفت که به تصمیم ملت نیز احترام می‌گذارد.

این رهبر جهادی افغانستان که تا چندی قبل از مخالفان مسلح دولت به شمار می‌رفت، خواستار ایجاد دولت و نهادهای انتخابی در همه سطوح دولت و اجتماع شد و گفت که "سلسه قیادت موروثی و تحمیلی پایان یابد."

آقای حکمیتار که یکی از طرف‌های جنگ‌های داخلی بخصوص در شهر کابل بعد از پیروزی مجاهدین در سال ۱۳۷۱ بود، در این سخنرانی گفت که باید گذشته را فراموش کرد.

بیشتر بخوانید:

+ حکمتیار با مقامات دولت افغانستان در لغمان دیدار کرد

+ گلبدین حکمتیار؛ چهره متفاوت با حزبی متفاوت

+ حکمتیار نیامد؛ سنگ‌اندازی نظام یا اختلاف درون حزبی؟

+ دیده‌بان حقوق بشر: توافقنامه صلح با حکمتیار بی‌حرمتی به قربانیان جنگ افغانستان است

آقای حکمتیار و حزب اسلامی از جانب نهادهای حقوق بشری متهم به "موشک‌باران کور" کابل و دست داشتن در کشتار هزارها شهروند کابلی هستند که در جنگ‌های قدرت میان تنظیم‌های جهادی از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ کشته شدند.

"افغانستان خانه مشترک همه مردم است"

گلبدین حکمتیار امروز گفت که باید باب تازه از دوستی و برادری باز شود و "همه را به رفع رقابت‌های منفی دعوت می‌کنم."

Image caption فعالان مدنی در افغانستان و نهادهای حقوق بشری آقای حکمتیار را به "جنایت جنگی و نقض حقوق بشر" متهم کرده‌اند

او گفت که "رقابت‌های منفی را در گذشته تجربه کردیم که نتایج آن خونین بود. باید رقابت‌های منفی را برای همیشه از بین ببریم."

در این سخنرانی بر خلاف گذشته آقای حکمتیار به انتخابات و پذیرش آن توسط طرف‌ها تاکید کرد و گفت که افغانستان خانه مشترک همه مردم افغانستان اعم از همه مردم و اقوام است.

در سال ۱۳۹۲ آقای حکمتیار، در پیامی به مناسبت عید فطر گفته بود که نیروهای خارجی در افغانستان با حمایت از "اقلیت‌ها" تلاش دارند افغانستان را تجزیه کنند و "شرایط را برای دوام جنگ در افغانستان مساعد سازند."

اما امروز او گفت: "باید فضای درافغانستان ایجاد کنیم که همه زیر یک چتر درافغانستان واحد و خانه مشترک همه افغانها و همه اقوام و با حقوق مساوی و بدون ترس و بیم از همدیگر در فضای مملو از عدالت و برادروار زندگی کنیم."

او از همه افغانها و از گروه طالبان خواست که به روند صلح بپوندند. از تمام جناح‌ها خواست با فراموش کردن گذشته، برای صلح پایدار دست برادری با هم بدهند.

حق نشر عکس Laghman-Gov
Image caption آقای حکمتیار پنج روز پیش وارد مهترلام مرکز لغمان شد

"جنگ طالبان نامشروع است"

او از افراد طالبان خواست که دیگر قربانی "غرور و جهالت" نشوند، زیرا جنگ آنان "مشروعیت " ندارد و افزود که اگر طالبان از جنگ دست بکشند، دوست او و اگر "برضد اسلام جنگ کنند، دشمنش است."

آقای حکمتیار گفت که باید تعهد کنیم که برای انتقال قدرت بعد از این در افغانستان نه یک گلوله شلیک شود و نه یک قطره خون به زمین بریزد.

او گفت که انتقال قدرت باید مطابق تصمیم نهایی و اکثریت ملت افغانستان انجام شود و به تصمیم ملت احترام گذشته شود و هرکسی را که مردم انتخاب کرد به عنوان رهبر و رئیس جمهوری دولت پذیرفته شود.

این رهبرجهادی افغانستان همچنین خواستار شورای ملی نیرومند شد که ممثل همه اقوام به صورت عادلانه باشد.

او خطاب به شورشیان مخالف دولت افغانستان گفت که "شما با کی‌ها جنگ می‌کنید؟ در همین جا، با مردم لغمان؟ با مجاهدین؟ طوری که در هر خانه شهید شود، و اطفالی یتیم شوند؟ ما این را تحمل کرده نمی‌توانیم. ما جنگی را نمی‌خواهیم که در مسجد در سجده بالای انسان‌ها فیر صورت گیرد."

آقای حکمتیار تهدید کرد که تسلیم حکومت زور نخواهد شد. مدعی شد که تسلیم نیروی "مغرور و متکبر" شوروی نشده و به "نیروی عاریتی" دیگران نیز تسلیم نخواهد شد.

آقای حکمیتار ۵ روز پیش از ولسوالی علینگار ولایت لغمان به شهر مهترلام مرکز این ولایت آمد و مشخص نیست که قبل از آن او در کجا زندگی می کرده است.

حق نشر عکس Laghman-Gov
Image caption آقای حکمتیار از طالبان خواست که به صلح بپیوندد