رئیس مجلس پاکستان: کابل و اسلام آباد باید گذشته را کنار بگذارند

هیات پاکستانی در دیدار با همتایان افغان خود گفتند که در تاریخ پاکستان این اولین بار است که یک چنین هیات عالی رتبه پارلمان پاکستان به یک کشور دیگر سفر می‌کند حق نشر عکس ARG
Image caption ارگ: این دید و بازدیدها باعث اجرایی‌شدن تعهداتی شود که دولت پاکستان در نشست سه جانبه و سایر نشست‌های دوجانبه و چندجانبه جهت همکاری در امر تأمین صلح و ثبات در افغانستان سپرده بود

سردار ایاز صادق، رئیس پارلمان پاکستان می‌گوید کابل و اسلام آباد باید گذشته را کنار بگذارند و برای بهبود روابط با هم گفت‌وگو کنند.

رئیس پارلمان پاکستان امروز (یکشنبه، ۱۰ ثور/اردیبهشت) در یک نشست خبری در کابل گفت که "با هدف آغاز نو آمده‌ تا کابل و اسلام آباد گذشته را کنار بگذارند و با هم به پیش بروند".

او تصریح کرد که هدف از سفر دو روزه هیات پاکستانی این بود که به نگرانی‌های افغانستان در باره پاکستان گوش کند و همچنین نگرانی‌های دولت خود را به گوش مقامات افغان برساند.

این هیات پاکستانی در حالی به افغانستان سفر کرده که در ما‌ه‌های اخیر روابط کابل و اسلام آباد به سردی گراییده است.

آقای صادق می‌گوید بهبود روابط کابل و اسلام آباد نیازمند گفتگوهای دوامدار میان نظامیان، مقام‌های استخباراتی و رهبران حکومتی دو کشور است.

رئیس پارلمان پاکستان که به دعوت اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در رأس یک هیات پارلمانی به افغانستان آمده است، با رئیس جمهوری، رئیس اجرایی، روسای دو مجلس و برخی از مقام‌های پیشین دولت افغانستان درباره مبارزه با شورش و مسائل مرزی دیدار و گفت‌وگو کرده است.

حق نشر عکس Arg
Image caption هیات پارلمانی پاکستانی در دیدار با همتایان افغان خود گفتند که در تاریخ پاکستان این اولین بار است که چنین هیات عالی‎رتبه‌ای به یک کشور دیگر سفر می‌کند

آقای صادق دیدار و گفت‌وگوها با مقام‌های دولت افغانستان را "سازنده" خواند و گفت "آنها نیز درک کرده‌اند که هیات آمده از پاکستان مخلص هستند و این گام ویژه‌ای است که پارلمان پاکستان برمی‌دارد".

هیات پارلمانی که آقای صادق در راس آن است از نمایندگان همه احزاب سیاسی و ایالت‌های پاکستان و اعضای کابینه این کشور تشکیل شده و بلندپایه‌ترین هیاتی است که به نمایندگی از پاکستان به کشور دیگری سفر می‌کند.

رئیس پارلمان پاکستان می‌گوید که نگرانی‌های کابل را همراه با پیشنهادهای خود با حکومت پاکستان در میان خواهد گذاشت و امیدوار است این بار پارلمان بتواند پل بهبود روابط دو کشور باشد.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری که امروز منتشر شده، آمده که دولت افغانستان از "نظر نیک هیات پارلمانی پاکستان در رابطه به همکاری‌ها میان مردمان دو کشور استقبال می‌کند".

در این خبرنامه همچنین تأکید شده که "این دید و بازدیدها باعث اجرایی‌شدن تعهداتی شود" که دولت پاکستان در نشست‌های مختلف برای تامین صلح و ثبات در افغانستان سپرده بود.