دبیرکل ناتو: در حال بررسی افزایش نیروهای خود در افغانستان هستیم

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید که این نهاد درحال بررسی شرایط برای افزایش مستشار و مربی نظامی است تا به این ترتیب نیروهای امنیتی افغانستان را در نبرد با جنگجویان اسلامگرا تقویت کند.

دبیرکل ناتو در گفت‌وگو با نشریه آلمانی ولت‌ام‌سونتاگ گفت این سازمان تا ماه ژوئن در مورد افزایش احتمالی نیروهای خود و همچنین تمدید مدت زمان استقرار نیروهایی که هم اکنون در افغانستان حضور دارند، تصمیم می‌گیرد.

ناتو که در حال حاضر ۱۳ هزار نیرو در افغانستان دارد، ماموریت رزمی خود را در ۱ جنوری/ژانویه ۲۰۱۵ پایان داده، و پس از آن وظیفه اصلی آن آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان بوده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ژنرال جان نیکلسون، فرمانده آمریکایی و ناتو در افغانستان برای خروج از "بن‌بست" خواستار پنج هزار نیروی نظامی بیشتر در افغانستان شده هر چند که ژنرال نیکلسون خود رسما به تعداد نیروهای مورد نیاز اشاره نکرده است.

مقام‌های ناتو و آمریکایی در افغانستان می‌گویند که دولت افغانستان بر ۶۲ درصد نفوس و ۵۷ درصد خاک این کشور کنترل دارد.

نیازمند چندین هزار نیروی جدید برای شکستن بن‌بست در افغانستان است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ژنرال نیکلسون: ناتو نیازمند چندین هزار نیروی جدید برای شکستن بن‌بست در افغانستان است

جان نیکلسون اخیرا گفته بود که ناتو برای عملیات ضد تروریستی دچار کمبود نیروهای مشورت‌دهی و آموزش‌دهی ناتو است تا در رده‌ها و سطوح‌ مختلف نیروهای امنیتی افغانستان را کمک کنند.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته (۲۴ آوریل) در یک کنفرانس خبری مشترک با ژنرال نیکلسون در کابل گفته بود سال ۲۰۱۷، سال پرچالش دیگری برای نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود.

آقای ماتیس همچنین تأکید کرد که کشورش "شانه‌به‌شانه" در کنار افغان‌ها می‌ایستد.

وزیر دفاع آمریکا شورشیان مسلح در افغانستان را "دشمن وحشی" خواند و گفت کارهایی که آنها می‌کنند، دلیل واضحی است بر اینکه باید با همکاری آنها را شکست داد.