کارگران معترض افغان در روز جهانی کارگر: شغل ایجاد کنید

حق نشر عکس NUAWE
Image caption اتحادیه ملی کارگران خواستار بازنگری قانون کار شده است

صدها نفر از کارگران و جوانان بیکار افغان در راهپیمایی به مناسبت روز جهانی کارگر در کابل، حکومت وحدت ملی را متهم به ناتوانی در زمینه اشتغال‌زایی کردند.

روز اول مه (۱۱ ثور/اردیبهشت) روز جهانی کارگر است و این روز در کشورهای مختلف جهان به صورت رسمی به عنوان روز کارگر بزرگداشت می‌شود.

کارگران معترض در راهپیمایی روز دوشنبه کابل از رهبران حکومت وحدت ملی انتقاد کردند که علی‌رغم وعده‌های انتخاباتی خود، توجهی به اشتغالزایی نکرده‌اند.

رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ وعده دادند که فرصت‌های بیشتر کاری را ایجاد می‌کنند.

معروف قادری، رئیس اتحادیه ملی کارگران افغانستان در راهیپیمایی روز دوشنبه گفت که بیکاری، فقر و بی‌سرپناهی در سایه ناامنی و انواع دشواری‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، زندگی کارگران را تلخ کرده است.

او افزود که اگرچه حکومت کارهایی برای ایجاد شغل کرده و در راستای مبارزه با فساد زمینه‌سازی برای اجرای طرح‌های بزرگ و زیربنایی کارهایی انجام داده، ولی هنوز هم نیاز است که رهبران حکومت وحدت "اراده" و "مسئولیت‌پذیری" بیشتری در این مورد داشته باشند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption از ۸ میلیون و ۵۰۰ نفر واجد شرایط کار در افغانستان، حدود دو میلیون نفر بیکارند که بیشتر آنها جوانان تشکیل می‌دهند

اتحادیه ملی کارگران افغانستان (امکا) در اعلامیه‌ای خواستار بازنگری قانون کار، زمینه‌سازی برای ایجاد شغل، تعیین و افزایش حداقل حقوق کارگران و اجرای کنوانسیون‌های بین‌المللی مرتبط با کار در کشور شده است.

براساس آمارهای رسمی، از ۸ میلیون و ۵۰۰ نفر واجد شرایط کار در افغانستان، حدود دو میلیون نفر بیکارند که بیشتر آنها جوانان تشکیل می‌دهند.

روز جهانی کارگر از سال ۱۸۸۶ به این سو در بیشتر کشورهای جهان به عنوان مراسمی برای حمایت از حقوق کارگران بزرگداشت می‌شود.

در اول مه ۱۸۸۶ قرار بود ساعات کاری در آمریکا از ۱۰ ساعت به ۸ ساعت کاهش یابد، اما این کار نشد و در چهارم همان ماه همایش اعتراض کارگران در شیکاگو با آتش پلیس پاسخ داده شد، عده زخمی و چهار نفر اعدام شدند.