شمار آوارگان داخلی افغانستان 'به شکلی بی‌سابقه' افزایش یافته‌است

سیگار حق نشر عکس Getty Images
Image caption سیگار شمار آوارگان داخلی را تنها در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۶۰ هزار نفر اعلام کرده است

اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان موسوم به سیگار اعلام کرده که شمار افرادی که در سال ۲۰۱۶ میلادی خانه‌های خود را ترک و آواره شده‌اند بیش از ۶۶۰ هزار نفر بوده‌ است.

این نهاد به نقل از دفتر هماهنگ کننده امور انسان‌دوستانه سازمان ملل‌ (OCHA) نوشته که افزایش شمار آوارگان داخلی تا این حد "بی‌سابقه" بوده است.

براساس این گزارش بیشتر این افراد به دلیل ادامه درگیری مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

در گزارش سیگار آمده که میزان افراد بی‌جا شده داخلی در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی ۴۰ درصد افزایش یافت. شمار آورگان داخلی در سال ۲۰۱۵ کمتر از ۵۰۰ هزار نفر اعلام شده بود.

بیشتر بخوانید:

۵۵ هزار نفر در افغانستان به دلیل ناامنی بی‌جا شدند

سیستم ثبت مشخصات مهاجران برگشته به افغانستان افتتاح شد

افغانستان به کمک ۵۰۰ میلیون دلاری برای بیجاشدگان داخلی نیاز دارد

سیگار افزوده که در سه ماه اول سال ۲۰۱۷ نیز بیش از ۲۵ هزار نفر در افغانستان آواره شده‌اند.

چندی هفته قبل وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث در افغانستان گزارش داد که در سه ماه گذشته ۵۵ هزار نفر به دلیل ناامنی مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزارت امور مهاجرین افغانستان اعلام کرده که ۱۰ هزار مهاجر افغان از اروپا به افغانستان برگشته‌اند

به گفته این نهاد ادامه ناامنی در ولایات بدخشان، ارزگان، هلمند و برخی ولایات شرقی به شمار بی‌جا شدگان داخلی افزوده است. مقام‌های افغان می‌گویند این افراد به شکل موقتی بی‌جا شده‌اند و به آنها کمک‌های بشردوستانه رسیده است.

در گزارش سیگار آمده که کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۱۸۲ هزار افغان از این کشورها درخواست پناهندگی داده‌اند.

وزارت امور مهاجرین افغانستان نیز اعلام کرده که حدود ۱۰ هزار نفر تاکنون از کشورهای اروپایی به افغانستان برگشته‌اند.

دفتر هماهنگ کننده امور انسان‌دوستانه سازمان ملل قبلا آمار بی‌جا شدگان افغانستان را حدود یک میلیون اعلام کرده بود ولی اداره مبارزه با حوادث افغانستان گفته بود که حدود ۱۶۱ هزار بیجا شده داخلی ثبت این اداره است.

در اوایل سال جاری میلادی، دولت افغانستان و سازمان ملل خواستار کمک ۵۵۰ میلیون دلاری برای رسیدگی به وضعیت بیش از ۹ میلیون اتباع این کشور شدند که به کمک فوری نیاز دارند. بی‌جا شدگان داخلی بخشی از کسانی هستند که برای آنها کمک درخواست شده بود.

حق نشر عکس SIGAR
Image caption شمار آوارگان داخلی به تفکیک سال

مطالب مرتبط