رئیس سازمان اطلاعات پاکستان به کابل سفر کرد

رئیس آی اس آی حق نشر عکس iSpr
Image caption رئیس سازمان اطلاعات پاکستان در سفر از قبل اعلام ناشده به کابل رفته است

نوید مختار، رئیس سازمان اطلاعات پاکستان ( I.S.I) امروز به کابل سفر کرده و با معصوم استانکزی، رئیس اداره امنیت ملی افغانستان دیدار کرده است.

منابع معتبر دولت افغانستان که نمی‌خواهند نامی از آنها گرفته شود، به بی‌بی‌سی گفته‌اند که هر دو طرف در مورد مسایل امنیتی باهم گفت‌وگو کرده‌اند.

این منابع از دادن جزییات بیشتر در این مورد خود داری کردند.

رئیس سازمان اطلاعات پاکستان پس از آن به کابل سفر می‌کند که سه روز پیش یک هیات پارلمانی پاکستان به ریاست رئیس پارلمان این کشور در کابل با مقام‌های ارشد دولت افغانستان دیدار کرد.

همچنین این دیدار در زمانی انجام شد که ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که در تلاش است تا فضای بی اعتمادی را میان کابل و اسلام آباد از بین ببرد.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این تلاش‌ها پس از دیدار حنیف اتمر مشاور امنیت ملی با سرتاج عزیز همتای پاکستانی‌اش در لندن آغاز شده است.

آقای اتمر و آقای عزیز پس از اوج گرفتن تنش میان افغانستان و پاکستان یک و نیم ماه پیش در لندن با هم دیدار و گفت‌وگو کردند.

بیشتر بخوانید:

در آغاز هفته جاری هیاتی از پارلمان پاکستان به رهبری ایاز صادق، رئیس مجلس آن کشور وارد افغانستان شد و رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان دیدار کرد.

این هیات از عبداله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان دعوت کرد به پاکستان سفر کند.

روابط افغانستان و پاکستان یکسال پیش پس از آن تیره شد که مهاجمان انتحاری طالبان به ریاست محافظان مقامات بلند پایه حکومت افغانستان در منطقه پل محمود خان کابل حمله کردند.

افغانستان پاکستان را به پناه دادن، حمایت و کنترل طالبان متهم می‌کند.

دولت افغانستان در آن زمان فهرستی از ۳۲ مرکز و نام‌های ۸۵ تروریست را به پاکستان داد و درخواست بستن این مراکز و تسلیم کردن این افراد را کرد.

تیرگی این روابط میان دو کشور وقتی بیشتر شد که دو ماه پیش در لاهور و ایالت سند پاکستان، حملات انتحاری خونین به وقوع پیوست و پاکستان مدعی شد که مهاجمان این حملات از افغانستان وارد پاکستان شدند.

پاکستان در واکنش به آن برای یک ماه گذرگاه‌های مرزی تورخم و سپین بولدک را به صورت کامل بروی رفت و آمد افغانها بست.

در پی این حملات پاکستان هم از حکومت افغانستان خواست که به گفته این کشور ۷۵ تن از فعالان مخالف حکومت پاکستان را به اسلام آباد تسلیم کند.