مقامات افغانستان: نظامیان پاکستان با عبور از مرز با مرزبانان افغان درگیر شدند

قندهار
Image caption در ماه‌های اخیر تنش میان افغانستان و پاکستان شدت گرفته است

در پی بروز درگیری میان نیروهای نظامی پاکستان و افغانستان، وزارت خارجه افغانستان معاون سفیر پاکستان را در کابل احضار کرد و وزارت خارجه پاکستان هم شارژدافر افغانستان در اسلام آباد را احضار کرد.

سخنگوی والی ولایت قندهار در جنوب افغانستان گفته که نیروهای نظامی پاکستان با عبور از مرز میان دو کشور با مرزبانان افغانستان درگیر شدند.

صمیم اخپلواک، به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای پاکستان در دو روستای نظر و لقمان واقع در ولسوالی اسپین بولدک وارد خاک افغانستان شدند.

به گفته او این حادثه بامداد امروز، جمعه ۱۵ ثور/اردیبهشت حدود ساعت ٣:٢٥ به وقت محلی اتفاق افتاد. سخنگوی والی قندهار افزوده است که نظامیان پاکستانی به بهانه آمارگیری وارد این روستاها شده بودند و هنگامی که مرزبانان افغانستان در صدد ممانعت از حضور نیروهای پاکستانی در این منطقه برآمدند، درگیری بین دو طرف آغاز شد.

ژنرال رازق، فرمانده پلیس قندهار به بی‌بی‌سی گفته که در این درگیری یک غیرنظامی افغان کشته و چهارده غیر نظامی به شمول سه سرباز افغان زخمی شده‌اند.

همچنین شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که این وزارت معاون سفیر پاکستان در کابل را در احتجاج به اینکه تیراندازی نخست از جانب نیروهای پاکستانی صورت گرفته، احضار کرد و مراتب اعتراض دولت افغانستان در این زمینه را به جانب پاکستان اعلام کرد.

از جانب دیگر وزارت خارجه پاکستان نیز با نشر خبرنامه گفته که شارژدافر افغانستان در اسلام آباد را احضار و اعتراض کشورش را با او در میان گذاشته است.

در این خبرنامه آمده که پاکستان از قبل مقام‌های افغانستان را در جریان این آمارگیری قرار داده بود. وزارت خارجه پاکستان افزوده که در تیراندازی "بدون هدف" نیروهای امنیتی افغانستان شماری از شهروندان پاکستان کشته و شماری نیز زخمی شده‌اند.

آصف غفور، سخنگوی ارتش پاکستان در صفحه رسمی توییتر خود با تایید درگیری مرزبانان افغانستان و پاکستان نوشته که در این درگیری یک غیرنظامی کشته و ۱۸ نظامی به شمول ۴ سرباز مزری پاکستان زخمی شده‌اند.

او افزوده است که از ۳۰ آوریل سال جاری میلادی تاکنون نیروهای مرزی افغانستان مشکلات را برای کسانی که سرشماری جمعیت را در روستای لقمان و جهانگیر در منطقه چمن انجام می‌دهند، ایجاد کرده‌اند.

آقای غفور مدعی است که این دو روستا در منطقه چمن و در خاک پاکستان قرار دارد.

او افزوده است که نیروهای پاکستانی به مقام‌های افغان درباره انجام این سرشماری از قبل از طریق نهادهای دیپلماتیک و نظامی خبر داده بود.

حق نشر عکس OfficialDGISPR
Image caption سخنگوی ارتش پاکستان گفته که روستای لقمان در خاک پاکستان قرار دارد

سخنگوی ارتش پاکستان افزوده که درگیری ادامه دارد و نقطه مرزی چمن نیز بسته شده‌است.

منابع افغانستان نیز گفته که در این درگیری سه سرباز افغان نیز زخمی شده‌اند.

صمیم اخپلواک نیز قبلا تایید کرد که این برخورد مسلحانه تلفاتی را نیز در پی‌داشته ولی تاکنون شمار دقیق آن مشخص نیست.

به گفته آقای اخپلواک درگیری میان نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای پاکستانی در این روستاها ادامه دارد.

او گفت که نیروهای افغان تلاش دارند تا در جریان درگیری به غیر نظامیان ساکن این روستاها آسیب وارد نشود.

به گفته شاهدان عینی، دو طرف در این درگیری از اسلحه سنگین و سبک استفاده کرده‌اند.

روستای لقمان که در نزدیکی ولسوالی اسپین بولدک در نزدیکی خط دیورند قرار دارد، یکی از روستاهای پرجمعیت این ولسوالی است.

به گفته مردم محل به دلیل وقوع این درگیری، نقطه مرزی چمن بسته شده و نیروهای تازه نفس افغان به ولسوالی اسپین بولدک رسیده‌اند.

مطالب مرتبط